Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

kw. 15, 2022

Czasy się zmieniły, a co za tym idzie, dzieciństwo. Wiele osób z nostalgią wspomina czasy, kiedy po prostu z piłką biegło się na boisko, a koledzy już tam czekali. Dziś coraz rzadziej obserwuje się takie zachowania. Dzieci mają czas zorganizowany przez zajęcia dodatkowe. Jak mądrze je wybrać, by dziecko nie czuło się nimi przeładowane? Wsparcie rozwoju wymaga wysiłku i mądrego rozplanowania czasu dziecka.

Rozmawiaj, nie narzucaj!

Uczeń może szybko zniechęcić się do zajęć dodatkowych, jeśli zostanie postawiony przed faktem dokonanym. Aby jego wytrwałość była oparta na solidnych fundamentach, warto przedyskutować z nim pomysły i dostępne opcje. Najpierw warto zapytać, czy jest coś, co chciałby robić poza lekcjami, a dopiero później przedstawić swoje propozycje.

Sprawdź lokalną ofertę. W większych, średnich, a nawet mniejszych miastach, jest ona bogata. Jeśli przyjrzysz się rynkowi znajdziesz kilka opcji, będą wśród nich zajęcia językowe, komputerowe i sportowe. Zdarza się, że dziecko może skorzystać z zajęć prowadzonych w szkole. Bywa, że są one nieodpłatne. Najważniejsze jednak jest to, by decyzję podejmować wspólnie. Zmuszanie nigdy nie przynosi dobrych skutków.

Korzyści z uprawiania sportu przez dzieci

Z uprawiania sportu w młodym wieku płynie wiele korzyści. Można wymieniać je bardzo długo. Ruch podnosi poziom hormonu szczęścia i wspiera mózg. Dzięki temu najmłodsi wyładowują nagromadzoną energię i wspomagają rozwój nerwowy. Sport ma też pozytywny wpływ na prawidłową budowę ciała. Regularne uprawianie go sprawia, że układ kostny rozwija się prawidłowo i unikamy wad postawy. Może też być pomocny w ich korygowaniu.

Sport zespołowy i uczestnictwo w zajęciach rozwija też umiejętności społeczne. Dzieci nawiązują między sobą nowe znajomości, uczą się podstaw rywalizacji. Nabierają wprawy w radości ze zwycięstwa i znoszenia ciężaru porażki. Sport to też droga do wyrobienia sobie charakteru. Dzięki temu, że wymaga systematyczności i ciągłych ćwiczeń, można nauczyć się wytrwałości i tego, że nic w życiu nie przychodzi od razu.

Co zrobić jak już zapiszesz dziecko na zajęcia?

Udało się, dziecko zostało zapisane na interesujące go zajęcia. Nie możesz zapomnieć o zakupie wyposażenia, sprzętu i odpowiedniego stroju. Ten etap najlepiej skonsultować z prowadzącym trenerem. Może być tak, że część sprzętu będzie dostępna dla uczestników ćwiczeń, a część będzie trzeba mieć swoją. Możliwe też, że uczestnik zajęć będzie zobowiązany do zakupu sprzętu lub stroju w konkretnym miejscu.

Wsparcie nie kończy się na zawożeniu dziecka na treningi. Dbaj by czuło się docenione. Warto chwalić jego postępy i przede wszystkim je zauważać. Takie zachowanie sprawi, że pociecha będzie chciała dalej doskonalić się w danym sporcie. O wytrwałość bywa trudno, postępy czasami nie są tak szybkie, jak byśmy chcieli, właśnie wtedy niezbędna jest pomoc rodzica.

Popularne sporty chętnie uprawiane przez dzieci

Zajęcia sportowe są prowadzone dla zawodników indywidualnych. Do tej grupy zalicza się karate, taekwondo i inne sporty walki, a także tenis, squash, biegi czy lekkoatletykę. Inne koncentrują się na sportach zespołowych. Nieśmiertelna piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna czy siatkówka to ciekawe pomysły na rozwój Twojej pociechy. Coraz większą popularność zyskuje wśród najmłodszych dyscyplina o nazwie unihokej.

Unihokej — ciekawy pomysł na zajęcia dla dzieci i nie tylko

Unihokej to dyscyplina sportowa podobna do hokeja, ale gra się w nią na hali, nie na lodzie. Mecz składa się z trzech tercji po 20 minut, a zawodnicy muszą być uzbrojeni w odpowiedni sprzęt. Jeśli zdecydujesz się na zapisanie swojego dziecka na zajęcia z tej dyscypliny musisz je dobrze wyposażyć. Potrzebny będzie dobrany strój sportowy i kij do unihokeja. Uprawiając ten sport dziecko uczy się funkcjonowania w drużynie.

Sport i ruch powinny być częścią życia każdej osoby. Jeśli Twoje dziecko od najmłodszych lat będzie przyzwyczajane do wyzwań i regularnych treningów, w dorosłym życiu będzie sobie lepiej radzić z wyzwaniami. Nauka systematyczności, poprawa postawy i wsparcie zdrowego rozwoju jest niezbędne, jeśli dążysz do zapewnienia dobrego startu dla swojej pociechy.