Jak założyć biuro rachunkowe i czym ono jest

Jak założyć biuro rachunkowe i czym ono jest

kw. 19, 2016

Prowadzenie biura rachunkowego w Warszawie może być doskonałą formą działalności dla dobrych księgowych. Klientów z pewnością będzie sporo, gdyż obecnie coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z takich usług, a własna działalność jest z pewnością pewniejsza i przyjemniejsza niż praca na etacie. W dodatku biura rachunkowe cieszą się coraz większą popularnością, co powoduje redukcję etatów w przypadku księgowych, czy kadrowych. Jak w takim razie założyć biuro rachunkowe?

Biuro prowadzące rachunki firmowe oraz osobiste

Przede wszystkim należy dokładnie określić, czym zajmuje się takie biuro. Chodzi bowiem o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ksiąg podatkowych. W takim wypadku mogą je wykonywać osoby fizyczne, uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Właścicielami biura mogą być też i przedsiębiorcy bez takich uprawnień, ale wtedy usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podatkowych mogą obsługiwać pracownicy uprawnieni do ich wykonywania. Jeżeli spełniamy te warunki możemy starać się o utworzenie biura. Nie różni się to niczym od utworzenia działalności gospodarczej, którą w istocie jest takie biuro rachunkowe. Należy je więc zarejestrować i mieć na nie lokal, najlepiej w lokalizacji z niezapełnioną niszą, gdzie jego obecność byłaby pożądana przez przedsiębiorców.

Oczywiście lokal jest w obecnych czasach opcjonalny. Na początek można prowadzić praktykę zdalną. Jest to korzystne zwłaszcza dla osób z uprawnieniami księgowego. W takim wypadku usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ksiąg podatkowych można wykonywać w domu lub w firmie klienta. Praktyka zdalna pozwala na spore obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Zajmujemy się także rejestracją i założeniem spółek łącznie z wirtualnym biurem (najem adresu rejestrowego)

Certyfikat Ministra Finansów a Biura Rachunkowe

Aby założyć biuro rachunkowe w Warszawie, potrzebny jest szereg uprawnień. W celu uzyskania prawa do prowadzenia ksiąg rachunkowych należy ubiegać się o certyfikat księgowego, czyli Certyfikat Ministra Finansów. Inną opcją jest posiadanie wpisu do rejestru biegłych rewidentów lub doradców podatkowych. Ostatnią możliwością jest bycie adwokatem lub radcą prawnym, którzy również mogą prowadzić księgi rachunkowe. Czy wszystkie te warunki są bezwzględnie wymagane przy założeniu biura rachunkowego? Otóż, niekoniecznie.

Wedle prawa biuro rachunkowe mogą założyć osoby fizyczne, uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Właścicielami biura mogą być jednak również przedsiębiorcy bez takich uprawnień, pod warunkiem, że usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podatkowych będę obsługiwali pracownicy uprawnieni do ich wykonywania. Biuro rachunkowe może więc zostać założone przez osobę bez Certyfikatu Ministerstwa Finansów. Musi on jednak zatrudnić przynajmniej jednego pracownika, uprawnionego do zadań księgowych. Tym sposobem osoby nie posiadające uprawnień założenie biura również osobom nie posiadającym uprawnień również mają możliwość założenia biura rachunkowego, o ile wykonywanie usług w zakresie prowadzenia ksiąg powierzą osobom uprawnionym.

Jednak w ustawie o rachunkowości nie określono, w jakiej formie ma odbywać się owo wykonywanie czynności. Należy więc przyjąć, że dopuszczalne są formy zarówno spółki (nie tylko z księgowym) oraz poprzez zatrudnienie pracownika z Certyfikatem Ministra Finansów. Jeżeli myślisz więc nad założeniem biura rachunkowego, ale nie posiadasz odpowiednich uprawnień, po prostu poszukaj odpowiedniego pracownika lub wspólnika.

Biuro rachunkowe Warszawa zajmuje się prowadzeniem usług księgowo-kadrowych. Co to dokładnie oznacza? Chodzi o usługi dla działalności gospodarczy jak i prywatnych klientów (jednak z natury biura rachunkowe obsługują głównie te pierwsze), które nie mają własnego księgowego. Biura rachunkowe zajmują się więc różnego rodzaju podliczaniem lub tworzeniem dokumentów. Oferuje sprawdzanie dokumentów ekonomiczno-finansowych, czy zostały one wykonane poprawnie, pomoc przy rejestracji nowo działalności gospodarczych w urzędzie skarbowym, ZUS, oraz GUS.

Skuteczne biuro rachunkowe

Ponadto może zajmować się rachunkowością firm oraz prowadzeniem jej rozliczeń do FISKUS, ZUS etc. Oferuje rady podatkowe, oraz kadrowe. Pomaga przy tworzeniu i rozwiązywaniu umów o pracę, cywilno- prawnych. Doradza w sprawach pracowniczych tak jak: naliczanie wynagrodzeń i składek ZUS, zgłaszanie rejestracji i wyrejestrowania pracowników z ZUS oraz przesyłanie dokumentów do ZUS i urzędu skarbowego. Umożliwia również korektę dokumentów rozliczeniowych oraz tworzenie deklaracji PFRON. Jego pracownicy mogą reprezentować podatników w ZUS i urzędzie skarbowym jak i towarzyszyć swoim klientom podczas kontroli tych instytucji. Oferuje także pomoc w otrzymaniu dotacji z Unii Europejskiej i zwrotu podatków VAT z urzędu skarbowego. Pomoc biura rachunkowego ma bardzo rozbudowaną ofertę. Oferujemy także rejestrację firm, w tym także spółki z o.o.

Często skorzystanie z jego usług jest dużo korzystniejsze niż zatrudnianie własnych kadr księgowych. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla małych firm. Oczywiście z usług biura rachunkowego może skorzystać również osoba prywatna, która ma problem lub potrzebuje pomocy w wymienionych powyżej kwestiach.

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług biura rachunkowego w Warszawie, z pewnością przydałoby Ci się wiedzieć jak wybrać odpowiednie, które zapewni Ci najlepszą jakość usług w najkorzystniejszej cenie. Jest kilka czynników, które wypływają na wartość pomocy biura rachunkowego. Pierwszym z nich jest czynnik prawny, a dokładniej uprawnienia od ministra finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy jest wpisane do rejestru biegłych rewidentów, czy na listę doradców podatkowych. Jest to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie. Powinniśmy korzystać z pomocy biura, które je posiada. Jest to o tyle ważne, że w wypadku odpowiedzialność za wszelkie błędy ponosi podatnik i o odszkodowanie można się wtedy starać jedynie drogą sądową. Wymienione wyżej czynniki są podstawowymi kryteriami. Jeżeli jakieś biuro ich nie spełnia, nie powinniśmy się decydować na jego usługi. Możemy także zająć się rejestracją Państwa spółki w KRS.

Dodatkowo koniecznie należy sprawdzić opinie na temat usług biura, które nas interesuje – warto przejrzeć biuro rachunkowe Alfasystem. Jest to również bardzo ważne, ponieważ dzięki doświadczeniu innych najgruntowniej można poznać, czy biuro rachunkowe jest warte swojej ceny, będącej często kolejnym kryterium. Owszem, powinniśmy uważać, aby nie przepłacić. Jednak pamiętajmy, że najniższe koszty usług nie oznaczają ich najlepszej jakości. W tym wypadku więc lepiej jednak nie oszczędzać.

Kolejnym ważnym punktem przy wyborze biura rachunkowego powinna być organizacja pracy. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na dostępność do dokumentów i możliwość kontaktu z księgową. W takim wypadku dobrze, jeżeli biuro znajduje się w pobliżu domu lub miejsca pracy.

Ostatnią kwestią jest zakres usług. Sprawdźmy, czy to, czego szukamy jest w ofercie danego biura rachunkowego.