Jak zapewnić dobry humor podczas treningu?

Jak zapewnić dobry humor podczas treningu?

sty 12, 2022

Aktywność fizyczna jest bardzo ważną kwestią i dzięki niej w bardzo skuteczny sposób możemy polepszyć swoją kondycję oraz zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Często nawet godzinny spacer na świeżym powietrzu może w sporym stopniu poprawić nasze samopoczucie i wpłynąć pozytywnie na motywację do działania.

Niestety nawet osoby, które regularnie przykładają się do treningów, mają dni, kiedy motywacja znacząco spada i nie chce się iść na trening. Może to być spowodowane np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, problemami w życiu prywatnym, lenistwem i innymi tego typu sytuacjami. Gdy motywacja do treningu znacząco nam spada, warto znać kilka sposobów na to, aby skutecznie zmotywować się do aktywności fizycznej. 

Wyznacz jasne cele

Na naszą motywację w znaczący sposób wpływa wyznaczenie sobie jasnego celu. Ma to bardzo ważne znaczenie nie tylko w treningach, ale także w innych aspektach życia prywatnego czy też zawodowego. Świadomość celu, do jakiego dążymy, skutecznie może zmotywować nas do treningu w dni, kiedy chęci znacząco spadają. W takich sytuacjach, gdy przypomnimy sobie, po co trenujemy, jest duża szansa, że zdecydujemy się na trening. 

Zaplanuj godziny treningu i się ich trzymaj

Dobrym nawykiem jest także planowanie sobie dni treningowych z wyprzedzeniem i stosowanie się do tego planu. Dzięki temu, że w jasny sposób zaplanujemy sobie cały dzień, z pewnością znajdziemy czas na trening i wejdzie to w naszą rutynę. Z pewnością dużo łatwiej jest się zmotywować do zaplanowanego treningu, ponieważ w przypadku gdy go nie zrealizujemy, będziemy czuć, że nie wykonaliśmy założonego planu, co z pewnością zmotywuje nas w przyszłości do aktywności fizycznej. 

Zapisuj swoje postępy treningowe

Zapisywanie swoich postępów to bardzo dobry sposób na zmotywowanie się o dalszych treningów. Może to być nasza waga, czas, w jakim pokonujemy pewną odległość biegnąc, jadąc na rowerze itp. czy też maksymalna ilość powtórzeń lub obciążenia, jaką jesteśmy w stanie podnieść na siłowni. Regularnie zapisywanie swoich wyników sprawi, że będziemy widzieć swoje postępy, co pozwoli na zaplanowanie odpowiedniego treningu, ale także zmotywowanie się do dalszego działania.

Nagradzaj się za spełnienie założeń treningowych

Świetną metodą motywacji jest także nagradzanie się za spełnienie założeń treningowych. Może to być np. dobry posiłek naginający lekko plan dietetyczny, czy też zakup nowego sprzętu treningowego lub czegoś, co nie jest wcale związane z treningiem. Każda nagroda jest dobra i pozwoli utrzymać naszą motywację do treningu na odpowiednim poziomie. 

trening

Trenuj z innymi osobami

Bardzo dobrym sposobem na zmotywowanie się do treningu jest aktywność fizyczna z innymi osobami. Jeśli zamierzamy uczęszczać na siłownię, biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać jakąkolwiek inną dyscyplinę warto wciągnąć w tę aktywność inne osoby. Dzięki temu w sytuacji, gdy nasza motywacja zacznie spadać, będziemy się nawzajem motywować do działania, co jest bardzo skuteczną metodą zwiększenia chęci do treningu. Jeśli nie mamy nikogo znajomego, z kim możemy ćwiczyć, warto skorzystać z oferty zajęć grupowych organizowanych np. przez siłownie. Ćwiczenia w grupie to potężny zastrzyk motywacji i możliwość zyskania nowych znajomości. 

Nowa odzież i sprzęt treningowy

Metodą na zwiększenie motywacji do treningu, która daje niezłe efekty, jest także zakup nowego sprzętu treningowego czy też odzieży. Taka inwestycja nie tylko pozwoli nam w przyjemniejszy, bardziej komfortowy czy też bezpieczniejszy sposób trenować, ale także zachęci nas do wypróbowania nowego sprzętu i tym samym zmotywuje do regularnego treningu. Z tego sposobu mogą korzystać również osoby, które szukają prezentu np. na urodziny, dla osoby trenującej. W takiej sytuacji zakup odzieży sportowej czy też sprzętu treningowego może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Świetnym prezentem są również śmieszne koszulki na siłownię, które nie tylko mogą zmotywować daną osobę do treningu, ale także poprawić jej humor i samopoczucie podczas ćwiczeń. Tego typu prezent będzie dobrym wybo