Jak zapobiegać usterkom w ciągnikach?

Jak zapobiegać usterkom w ciągnikach?

mar 12, 2021

Technologia i rozwój stojące za współczesnymi maszynami rolniczymi doskonale ukazują jak wiele zmieniło się w kategorii samego rolnictwa, prowadzenia upraw i hodowli rolnej na przestrzeni ostatnich kilku dekad. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu maszyny rolnicze były domeną większych gospodarstw i tych, którzy mogli pozwolić sobie na ich zakup, dziś popularność zarówno nowych, jak i używanych maszyn jest ogromna także na mniejszych areałach. Ważnym elementem tak szerokiego zastosowania maszyn rolniczych jest jednak możliwość ich wieloletniego użytkowania bez większych usterek i awarii, generujących dodatkowe koszty utrzymania. Jakie są najczęściej spotykane problemy ciągników i maszyn rolniczych i w jaki sposób można im zapobiegać?

Najczęstsze awarie i usterki ciągników

Jako maszyny wysokoobciążone, wykonujące ogromną pracę przez niemalże cały rok, ciągniki i inne maszyny rolnicze podlegają wyjątkowo intensywnej eksploatacji. Ich elementy pracujące, np. silnik czy układy hydrauliczne są w związku z powyższym zdecydowanie jednymi z najczęściej uszkadzających się części i mechanizmów. Problemem nie jest jednak sama konstrukcja: współczesne ciągniki tworzone przez największych producentów są przygotowane na intensywną pracę i trudne warunki. Awarie powstają tu najczęściej w skutek niewiedzy i nieuwagi operatora czy właściciela maszyny, zapominającego o serwisowaniu, korzystaniu z odpowiednich olejów silnikowych czy zabezpieczaniu podzespołów na sezon zimowy.

Drugą kategorią elementów ulegających awariom w maszynach rolniczych są wszelkie elementy przekładni oraz ruchome podzespoły ulegające naturalnemu zużyciu. Ponownie pojawia się tu kwestia regularnej konserwacji i serwisowania.

Należy pamiętać, że zużycie się pewnych części doprowadza do szybszego ścierania się kolejnych i może doprowadzić do poważniejszych awarii.

Dużym problemem i czynnikiem powodującym wiele awarii układów pracujących ciągników są zabrudzenia i brak odpowiedniej konserwacji maszyn powodujący liczne uszkodzenia mechaniczne. Pracując w glebie, często rozmiękczonej na skutek opadów i podmoknięć, niektóre elementy ciągników dość szybko zalepiają się glebą czy pozostałościami roślinnymi. Zaniedbanie ich będzie prowadziło do korozji lub utrudnionej pracy pewnych elementów. Częste awarie pojawiają się również w maszynach wykonujących opryski – bez usunięcia pozostałości preparatów stosowanych do oprysków, przewody, pompa i zbiorniki opryskiwaczy mogą ulegać zapchaniu i działać gorzej lub, po zamarznięciu cieczy zimą, zostać całkowicie uszkodzone.

Naprawa ciągnika
Szukasz miejsca, w którym naprawa ciągników jest realizowana szybko i przy użyciu oryginalnych części od producentów albo sprawdzonych zamienników? Skorzystaj z serwisu marki Jaskot.

Jak skutecznie zapobiegać usterkom maszyn rolniczych?

Wspólnym czynnikiem przewijającym się przez większość typowych usterek ciągników i maszyn rolniczych jest zaniedbanie ich prawidłowej konserwacji i serwisowania po stronie właściciela. Regularne wymiany olejów i filtrów, zadbanie o odpowiednie smarowanie łańcuchów, przekładni i silnika, sprawdzanie szczelności i przepustowości różnego rodzaju przewodów czy wreszcie zabezpieczanie maszyny przed korozją to podstawowe działania, o które należy zadbać na przestrzeni całego roku. Korzystając z usług doświadczonego serwisu maszyn rolniczych specjalizującego się w tego rodzaju sprzęcie każdy gospodarz będzie miał szansę na realną ocenę zużycia podzespołów swoich maszyn i wywnioskowanie jak często i regularnie konieczne będzie naprawianie i wymiana poszczególnych elementów.

Jeśli chcemy zapobiegać usterkom maszyn rolniczych, naprawy i działania konserwacyjne powinny być przeprowadzane jeszcze przed ich wystąpieniem. Pozornie drobne uszkodzenie mechaniczne może doprowadzić do nieprawidłowego obciążenia innych elementów maszyny, a tym samym do większych usterek i nie tylko konieczności zatrzymania prac w gospodarstwie, ale też włożenia znacznie większych nakładów finansowych w naprawę i utrzymanie maszyn. Serwisowanie, choć generuje regularne koszty, w perspektywie czasu jest znacznie tańsze niż jednorazowe, rozległe naprawy poważnych awarii.

Problemy techniczne ciągników: co robić, gdy pojawi się awaria?

Nie da się uniknąć każdej awarii ciągnika ani też przewidzieć elementów, które mogą ulec uszkodzeniu pomimo regularnych przeglądów i serwisowania. Jeśli więc dojdzie do usterki, zdecydowanie nie warto podejmować samodzielnych prób jej tymczasowego naprawiania i pracować z maszyną, która nie może dać z siebie 100%. Dlaczego?

Sprzęt rolniczy jest intensywnie eksploatowany i nawet drobne awarie, naprawione tymczasowo dla chęci zachowania ciągłości pracy mogą w czasie przełożyć się na znacznie poważniejsze usterki wymagające bardziej rozległych napraw. Nowoczesne maszyny rolnicze, nowe i używane, przy dobrym serwisowaniu i regularnej naprawie najdrobniejszych usterek potrafią przetrwać naprawdę wiele lat bezawaryjnej pracy.