Jakie umiejętności i wiedzę powinien mieć architekt projektujący obiekty? medyczne

Jakie umiejętności i wiedzę powinien mieć architekt projektujący obiekty? medyczne

sie 11, 2021

Architektura medyczna jest bardzo wymagającym sektorem. Wszystko dlatego, że projekty gabinetów lekarskich są bardzo skomplikowane i rozbudowane – realizacja projektu jest wieloetapowa, przez co istnieje duże ryzyko błędów i niedociągnięć.

Żeby do tego nie doszło bardzo istotne jest wybranie biura architektonicznego specjalizującego się w realizacji projektów z dziedziny architektury medycznej. Tylko szeroka wiedza, dokładność i precyzja architektów są w stanie zagwarantować sukces danej inwestycji. 

Projektowanie obiektów medycznych – dlaczego tak wiele zależy od architekta?

Polskie prawo ściśle reguluje kwestie związane z funkcjami gabinetu lekarskiego, a przepisy są bardzo rygorystyczne. Lekarza w obowiązku mają dostosowanie pomieszczenia i urządzeń do nałożonych odgórnie regulacji, dlatego architekci powinni posiadać szeroką wiedzę z tej dziedziny. Znajomość prawa oraz przepisów sanitarnych i BHP są podstawą do rozpoczęcia projektowania gabinetu lekarskiego. W tej sytuacji zwykły architekt nie posiada dostatecznej wiedzy i nie jest w stanie zająć się taką inwestycją. Gwarancją sukcesu jest wybór profesjonalnej firmy, w której pracują specjaliści z branży architektury medycznej. Tylko należyta wiedza i doświadczenie są kluczem do sukcesu danego projektu, jak i późniejszych prac. Gabinety lekarskie powinny charakteryzować się funkcjonalnością i estetycznym wyglądem, dając równocześnie komfort pacjentom, jak również pracownikom. Bezpieczeństwo jest fundamentalne, dlatego projekt powinien być stworzony w oparciu o wszelkie regulacje, wymogi i obowiązujące przepisy.

projekty gabinetów lekarskich
Architektura medyczna to wyzwanie dla architektów, dlatego realizacją gabinetów lekarskich powinni zająć się najlepsi.  

Architekt obiektów medycznych – czym powinien się charakteryzować?

Osoba zajmująca się realizacją projektów z dziedziny architektury medycznej powinna posiadać szeroką wiedzę z tej branży. Dokładna znajomość prawa i przepisów jest podstawą do sukcesu przyszłej inwestycji. Architekt powinien posiadać niebanalny zmysł estetyczny, być osobą kreatywną i twórczą. Gabinety lekarskie powinny być zaprojektowane z klasą i wdziękiem, dzięki czemu będą zachęcały przyszłych pacjentów. Komfortowe zaprojektowane wnętrza to gwarancja zadowolenia każdego – klientów, jak i pracowników. Pomysłowość jest w przypadku architekta medycznego niezastąpioną cechą. Projektowanie gabinetów lekarskich wymaga cierpliwości i spokoju – bardzo istotne jest, aby projekt został stworzony dokładnie i precyzyjnie. Architekt medyczny powinien posiadać wieloletnie doświadczenie w tej branży, gdyż tylko szeroka wiedza osoby zajmującej się danym projektem, jest gwarancją pomyślności. Znajomość potrzeb branży medycznej jest niezastąpiona, dlatego ważne jest, aby architekt dokładnie był z tą dziedziną zaznajomiony. 

Jakie inne cechy powinien posiadać architekt medyczny?

Przy projektowaniu obiektów medycznych niezwykle ważne jest zaangażowanie. Architekt zobligowany jest do zapoznania się i wdrożenia w swojej pracy wszystkich obowiązujących standardów, realizując jednocześnie własne, indywidualne założenia projektowe. Całościowe ujęcie problematyki projektowej jest bardzo ważne – obiekt powinien być stworzony w oparciu o kontekst miejsca, historii, jak również warunków środowiskowych. Dbałość o te aspekty w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna i żaden architekt nie powinien o nich zapominać. Architekt powinien oferować pełne usługi projektowe – od początku do końca. Ważne również, aby osoba zajmująca się projektem posiadała umiejętności pracy w zespole – konsultacje z konserwatorami oraz pracownikami z innych branż są nieodłącznym elementem każdego zlecenia. Pracownik biura architektonicznego musi mieć wiedzę z zakresu projektowania instalacji i technologii, jednocześnie realizując projekt w założonym budżecie i terminie wykonania. Tylko biegłość poruszania się w branży architektury medycznej jest podstawą sukcesu i każdy architekt powinien tę umiejętność posiadać. Wybór profesjonalnego i doświadczonego architekta jest zatem kluczowy do sukcesu danej inwestycji i jej pomyślności.