wrz 30, 2019
Wizyta u logopedy dla dzieci często jest dość stresująca. Ponadto w wielu przypadkach okazuje się, że maluch podczas takich spotkań po prostu się nudzi i dlatego nie chce już więcej na nie chodzi. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby znaleźć dla pociechy kogoś, kto będzie jednocześnie doskonałym specjalistą oraz będzie miał odpowiednie podejście do dzieci. Jakie gry i zabawy będą odpowiednią atrakcją dla malucha w trakcie stymulacji aparatu mowy? Jakie ćwiczenia można dodatkowo przeprowadzać z dzieckiem w domu, aby wspierać jego terapię i jak sprawić, że nauka poprawnej wymowy oraz ćwiczenia logopedyczne będą maluchowi kojarzyły się dobrze i ciekawie, a nie nudno? Podpowiadamy, jak radzić sobie z pociechą, która jest niechętnie nastawiona do takich zajęć.
Tematyczne zabawy idealne na jesień, które zainteresują dziecko
Jesień to pora roku, która kojarzy się nieodłącznie z kolorowymi liśćmi, zbiorami warzyw, jabłkami oraz innymi owocami, a także leśnymi zwierzątkami. Warto wykorzystać te przyjemne i kolorowe skojarzenia i zorganizować dla dzieci naprawdę ciekawe ćwiczenia oraz zabawy, które nie tylko będą doskonale stymulować rozwój mowy, ale również przyczynią się do większej kreatywności u dziecka. Ponadto atrakcyjne zajęcie, które będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym, na pewno sprawi, że Twoje dziecko będzie chciało same z siebie ćwiczyć rozwój mowy poszczególnych zwrotów oraz rozwijać inne umiejętności logopedyczne.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli maluch będzie takie ćwiczenia traktował jako zło konieczne, to niestety efekty mogą być bardzo mizerne. Wszystko, czego nauczy się dziecko na zajęciach, które będą dla niego nudne i nieatrakcyjne, bardzo szybko może wylecieć mu z głowy i zostać zapomniane. Dlatego też kreatywne rozwiązania są jak najbardziej pożądane i na pewno pozytywnie wpłyną na rozwój Twojej pociechy.
Poza wożeniem dziecka na terapię logopedyczną, warto organizować różne zabawy z nim samodzielnie w domu. Doskonałym pomysłem, który pozwoli Wam spędzić wspólnie czas na dobrej zabawie, a jednocześnie rozwijać zdolności malucha, będą jesienne zabawy z kolorowymi liśćmi. Podczas spaceru możecie zbierać różnokolorowe liście spadające z drzew, a po powrocie do domu dziecko będzie miało za zadanie posegregować je według kolorów.
Inną ciekawą zabawą jest segregowanie jesiennych warzyw i owoców. Grzyby do jednej miseczki, zioła do drugiej, różnokolorową paprykę do trzeciej i tak dalej. Ponadto można przygotować również mieszankę jesiennych warzyw oraz owoców i poprosić dziecko, aby podzieliło je na te dwie podstawowe kategorie. Ciekawą grą jesienną będzie także układanie jesiennych piosenek oraz naśladowanie min leśnych zwierzątek narysowanych na kartonikach. Większość akcesoriów niezbędnych do takich ćwiczeń można wykonać wspólnie z maluchem.
Korzystaj z pomocy wykwalifikowanych specjalistów
Zabawa z dzieckiem w domu zazwyczaj jednak nie wystarcza. Jeśli u Twojej pociechy występują widoczne problemy z aparatem mowy, to koniecznie zgłoś się z nim do specjalisty. Ćwiczenia i zabawy w domu z wykorzystaniem kolorowych rekwizytów oraz z elementami aktywności fizycznej to dodatek, który na pewno skutecznie wesprze profesjonalną terapię, ale nie może jej zastąpić w przypadku poważnych problemów – gry logopedyczne.
Ważne, aby znaleźć odpowiedniego logopedę, który specjalizuje się właśnie w prowadzeniu zajęć z dziećmi. Wtedy będziesz mieć pewność, że będą one nie tylko skuteczne, ale również odpowiednio dopasowane do wieku oraz indywidualnych potrzeb i preferencji Twojego dziecka. Sprawi to, że Twój maluch będzie doskonale się bawił podczas zajęć z logopedą i na pewno chętnie będzie na nie uczęszczał. Odpowiednie podejście i łączenie zabawy z wyrabianiem odpowiednich nawyków i odruchów u dziecka na pewno sprawi, że będzie ono bardziej zaangażowane w zajęcia, a co za tym idzie, efekty będą lepiej widoczne.