Kiedy potrzebna pomoc psychologa?

Kiedy potrzebna pomoc psychologa?

lis 24, 2015

Zastanawiasz się czy już potrzebujesz pomocy i wsparcia psychologa czy jeszcze jesteś w stanie sam poradzić sobie z problemem? Masz obawy co ludzie powiedzą gdy przyznasz się im, że korzystasz z pomocy psychologicznej?

Własna decyzja

Najważniejsze jest byś kierował się własnymi potrzebami, nie warto oglądać się na innych i zastanawiać co oni powiedzą gdy dowiedzą się, że korzystasz z pomocy psychoterapeuty. Jeżeli wydaje Ci się wizyta u psychologa Ci pomoże lub też masz czasami poczucie, że nie masz z kim porozmawiać i że potrzebujesz innego spojrzenia na swoje problemy to nie powinieneś się wahać. Poszukaj dobrego psychologa w swojej okolicy i umów się z nim na wizytę. Być może takie spotkanie da Ci to czego szukasz, a na pewno nie zaszkodzi ci spróbować.

Kiedy warto?

Po pomoc psychoterapeuty możemy sięgnąć nie tylko w przypadku problemów indywidualnych ale również gdy zmagamy się z problemami w naszym związku. Psycholog zapewnia inną perspektywę spojrzenia na problem zarówno ten indywidualny jak i takie, które pojawiają się w związku.

Jeżeli czujemy, że nasz problem nasz przytłacza, obawiamy się tego co przyniesie przyszłość lub tego co przyniosła teraźniejszość nie warto męczyć się i nadmiernie walczyć ze sobą. Dobrze jest zasięgnąć pomocy kogoś obcego, kto ma doświadczenie i wiedzę by nam pomóc. Terapia indywidualna kierowana jest do osób zmagających się z trudną sytuacją rodzinną, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby, chorobą swoją lub kogoś z rodziny. Takie sytuacje, mimo że zdarzają się bardzo często w życiu różnych osób i teoretycznie jesteśmy z nimi oswojeni,  jednak gdy dotykają nas jest nam bardzo trudno sobie z nimi radzić.

Terapia jest często jedynm wyjściem z sytacji.

Terapie dla par są dedykowane osobom, które są w związku, w którym pojawiają się problemy, z którymi sami nie są w stanie sobie poradzić. Jeżeli w związku doszło do zdrady lub ze względu na zmianę w pracy czy awans jedna osoba musiała wyjechać dość daleko i teraz w związku pojawia się brak zaufania to warto pomyśleć o wspólnej wizycie u psychologa. Podczas terapii par psycholog rozmawia indywidualnie z partnerami i też z nimi obojgiem i stara się dotrzeć do istoty problemu i pomóc związkowi obudzić ponownie wzajemne zaufanie i miłość.

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Dzisiaj, w dobie internetu bardzo łatwo można znaleźć namiary na psychologa z twojej miejscowości w internecie. Taki sposób jest szybki, tani i wygodny, a także – co bardzo ważne – zapewnia maksymalną dyskrecję. Jeżeli obawiasz się plotek i nie chcesz mówić innym, że korzystasz z pomocy psychologa, to rozwiązanie będzie dla ciebie odpowiednie.
Jeżeli jednak wolisz pracować z kimś kogo znajomi lub przyjaciele już wypróbowali i mogą zagwarantować jego skuteczność i profesjonalizm – skorzystaj z tzw „poczty pantoflowej” i wypytaj bliskich czy znają jakiegoś dobrego psychoterapeutę.


Wpis powstał we współpracy z poradnią Matiam, która prowadzi profesjonalne szkolenia, warsztaty oraz terapia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zapraszamy na stronę: http://www.matiam.pl.