mar 7, 2019
Każdy, to zajmuje się rolnictwem z całą pewnością spotkał się już z terminem „kizeryt”. Nie wszyscy jednak wiedzą, co tak naprawdę kryje się pod obco brzmiącą nazwą. A kizeryt, to po prostu siarczan magnezu w postaci granulowanej, który stosowany może być zarówno posypowo, jak i dolistnie. Zawiera w swoim składzie bardzo wysokie stężenie magnezu i siarki, dlatego polecany jest zwłaszcza tym rolnikom, których gleby ubogie są w te pierwiastki.
Kizeryt – jakie ma właściwości i zalety?
Kizeryt charakteryzuje się naprawdę wysoką rozpuszczalnością i przyswajalnością. Te zalety pozwalają na szybkie uzupełnianie niedoborów, w żaden sposób nie wpływając jednak na pH gleby. Co więcej, kizeryt stosować można w postaci mieszanki z innymi nawozami, w odniesieniu do praktycznie wszystkich gatunkach roślin. Optymalna dawka kizerytu, którą należy zastosować to mniej więcej 200 kg na hektar, jednak najlepiej jest gdy odmierza się ją na podstawie zawartości składników odżywczych w glebie. W ustalaniu odpowiedniej miary na uwagę zasługą również ratunki uprawianych w ten sposób roślin i ich potrzeby, a także kategoria agronomiczna gleby.
W dużym skrócie można rzec, że omawiany kizeryt, to nie tylko szybka rozpuszczalność i duża dostępność dla uprawianych roślin, ale również równomierne nawożenie i łatwa aplikacja, a także brak negatywnego wpływu na odczyn pH naszej gleby. Środek można kupić w sklepach rolniczych. Stawiając na jakość możemy zaopatrzyć się w niego na przykład w Ampol-Merol – firmie będącej wiodącym producentem i dystrybutorem kompleksowej oferty rolnej. Przedsiębiorstwo bazuje tylko na najnowocześniejszych technologiach i preparatach, dlatego możemy być pewni sprawdzonego i polecanego produktu.
Kizeryt – w jaki sposób może pomóc rolnictwu?
Z racji tego, że kizeryt bogaty jest zarówno w magnez, jak i siarkę, jego pozytywny wpływ widać przede wszystkim w oddziaływaniu na nawożenie azotowe. Powyższe pierwiastki wpływają bowiem na szybkość i efektywność pobierania azotu z gleby i fotosyntezę. Żeby mieć pewność, iż nasz azotowy nawóz zadziała i spełni swoje przeznaczenie w stu procentach, nie należy zatem zapominać o drobnej pomocy, a więc kizerycie.
I choć co prawda, funkcjonuje stwierdzenie, że powyższe składniki wystarczy podać dolistnie, to nie do końca jest ono słuszne. Magnez i siarka rozpylane w ten sposób mają bowiem charakter jedynie wspomagający. Aby uzyskać odpowiedni i zadowalający efekt należy podać je doglebowo. Co więcej, warto zwrócić również uwagę na czas ich nawożenia, bo o ile z siarką nie ma większych problemów, o tyle magnez w wersji wapna magnezowego potrzebuje bardzo dużo czasu, by móc w pełni się wchłonąć i zadziałać. I tu znów wracamy do kizerytu, bo ten charakteryzuje się bardzo szybkim wchłanianiem.
Dlatego, jeśli zależy nam na nawożeniu jednoczesnym – siarką i magnezem, najlepszym wyborem jest kizeryt. Nie dość, że działa kompleksowo, to jeszcze charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, a co za tym idzie – błyskawicznym działaniem.
Kiedy nawozić kizerytem?
Nawożenie kizerytem może odbyć się zimą lub wczesną wiosną, tuż przed zastosowaniem nawozu azotowego. Zwolennicy pierwszego rozwiązania, to z całą pewnością właściciele dość dużych gospodarstw, którym zależy na czasie. Przy takim podejściu mają go bowiem więcej na wiosenne nawożenie azotowe. Większość rolników kizeryt stosuje jednak na wiosnę, a konkretnie na parę tygodni przez zastosowaniem nawożenia azotowego. Ten w dogodnych dla siebie warunkach rozpuszcza się bowiem w okresie mniej więcej dwóch tygodni. Opóźnienia w tym zakresie, a więc stosowanie kizerytu już po pierwszej dawce nawozu azotowego może zaburzyć jego działanie. Spodziewane efekty nie są wtedy takie, jakbyśmy tego chcieli.