Luźna kupa u psa – co może oznaczać?

Luźna kupa u psa – co może oznaczać?

cze 20, 2022

Podczas spaceru odpowiedzialny właściciel zawsze sprząta po swoim psie, prawda? Warto jednak wiedzieć, że to właśnie ten moment w ciągu dnia, kiedy możemy z łatwością stwierdzić, czy w organizmie psa zachodzą niepokojące procesy.

Zagarnianie psiej kupy do woreczka na psie odchody pozwala na rozpoznaniu wielu dolegliwości u pupila i szybką reakcję poprzez zmianę diety czy wizyty u weterynarza.

Luźna kupa u psa to sygnał, że z pupilem dzieje się coś niepokojącego. Z racji tego, że zwierzęta bardzo rzadko dają po sobie poznać, iż chorują lub źle się czują, obserwacja stolca wydaje się być naturalną rzeczą na świecie. Zwłaszcza, że weterynarze pytają o nią każdorazowo podczas wizyty. Co może zatem oznaczać luźny stolec u psiaka?

Jak powinna wyglądać kupa u psa?

Żeby zweryfikować, co właściwie oznacza luźna kupa u psa warto wiedzieć, jak psi stolec w ogóle powinien wyglądać. Dopiero wtedy możemy weryfikować, czy jej wygląd odbiega w jakiś sposób od normy i czy konieczna jest interwencja weterynarza.

Nie można również zapomnieć, że kupa psa będzie się od siebie różniła w zależności od rasy psa, a także jego sposobu żywienia czy odpowiedniej dawki ruchu. Jednak istnieją pewne wskazówki i wytyczne, pozwalające na zweryfikowanie czy psia kupa jest prawidłowa. Należy zatem zwrócić uwagę na kształt (uformowany, zwarty), kolor (brązowy, lekko połyskliwy) oraz zapach (średnio intensywny).

Jeśli w organizmie pupila zachodzą niepożądane procesy, zazwyczaj wszystkie trzy czynniki zmieniają swoją formę. Konsystencja jest wtedy dużo rzadsza, zmienia się kolor (na żółty, zielonkawy, czarny), a także odczuwamy zbyt mocny zapach.

Co oznacza luźna kupa u psa?

Z psiego stolca można wyczytać naprawdę wiele dolegliwości, jakie mogą męczyć naszego pupila. Weterynarze są w stanie dowiedzieć się o różnych chorobach czy pojawiającej się infekcji bądź efektów ubocznych po podaniu leku. Niekiedy luźna kupa może być przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu medycznego u psa, również tej zaplanowanej.

Biegunka u psa

Jednym z objawów pojawienia się biegunki u psa to nagła potrzeba wyjścia z domu, aby się załatwić. W trakcie spaceru pies często kuca, co jest oczywiście nietypowy zachowaniem. Jednak to konsystencja i kształt odchodów sprawia, że możemy stwierdzić, iż pupil zmaga się z biegunką. Uwagę powinny zwrócić również ospałość, brak apetytu.

Luźna kupa u psa w większości przypadków oznacza, że pies cierpi na biegunkę. Wodnisty i lejący się stolec u psiaka może wynikać z silnego stresu, jak i również choroby wirusowej. Zbyt duże zarobaczenie także sprawia, że pies nie wypróżnia się prawidłowo. Obserwacja kupy w tym przypadku jest bardzo istotna, gdyż zaniedbanie psa może doprowadzić do jego odwodnienia się i poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zatwardzenie u psa

Co ciekawe, luźna kupa u psa wcale nie musi oznaczać biegunki, a wręcz odwrotnie – problemy z wypróżnianiem się. Jeśli widzimy, że nasz pupil podczas spaceru bardzo często kuca, ale nie przynosi to odpowiedniego efektu, może to oznaczać, że cierpi na zatwardzenie. Z czasem zmienia się ono właśnie w biegunkę.

Problemy z żywieniem psa

Zdarza się, że właściciele psów często mylą zwyczajne problemy z żywieniem u psa z poważnymi problemami zdrowotnymi jak właśnie biegunka czy zatwardzenie. Niekiedy luźna kupa u psa oznacza nic innego jak błędy żywieniowe. Zmiana pożywienia u czworonogów, wprowadzanie nowego, niewypróbowanego do tej pory pokarmu może prowadzić do gwałtownych dolegliwości w układzie pokarmowym psa. W efekcie wypróżnia się na luźno, a nieuformowane i zielonkawe stolce są tego efektem. Zazwyczaj problem mija w ciągu kilku najbliższych dni.

Dbanie o prawidłową kupę u psa jest niezwykle istotne z punktu widzenia weterynarzy. Oznacza to, że psiak jest zdrowy oraz prowadzi odpowiedni styl życia. Dodatkowo odchody o stałej konsystencji są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a sprzątanie po swoim psie jest obowiązkiem każdego właściciela.