Montaż paneli fotowoltaicznych – co musisz wiedzieć?

Montaż paneli fotowoltaicznych – co musisz wiedzieć?

kw. 5, 2022

Panele fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się jedną z najpopularniejszych form zasilania w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Wynika to z dużego poziomu zwrotu tej inwestycji. Dzięki montażowi takiego rozwiązania można liczyć na niemalże zerowe koszty za energię elektryczną i ogrzewanie już po kilku latach od czasu założenia instalacji. Rozwiązanie oparte na panelach fotowoltaicznych jest całkowicie przyjazne środowisku, ponieważ nie generuje żadnych zanieczyszczeń, a energia jest pobierana z naturalnego medium – słońca.

Przebieg montażu paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli jest niezwykle prosty i zazwyczaj, po ustaleniu wszelkich szczegółów, trwa od jednego do kilku dni w zależności od miejsca wykonywania prac. Systemy fotowoltaiczne montowane są tylko i wyłącznie przez profesjonalne firmy zajmujące się sprzedażą oraz obsługą takich rozwiązań. Wynika to ze względu na przymus odpowiedniego podłączenia całego układu, tak aby działał on sprawnie i dostarczał energię elektryczną dla nieruchomości

Podczas montażu paneli dokonuje się przytwierdzenia odpowiednich uchwytów na powierzchni dachu, gdzie następnie montowane są docelowe elementy pobierające energię z promieni słonecznych. Kolejnym etapem jest podłączenie całego systemu do odpowiednio przystosowanej przetwornicy oraz całego systemu zasilania obiektem. W przypadkach, gdzie instalacja generuje znaczne przyrosty energii oraz ich nadwyżki, często dokonuje się także połączenia jej z publiczną siecią energetyczną, do której oddawane są nadmiary prądu. Warto wiedzieć, że za określoną ilość oddanej energii właściciel może dostać spore dopłaty od państwa.

Gdzie zamontować panele słoneczne?

Odnosząc się do miejsca montażu – najczęściej wykorzystywane do tego celu są dachy, ponieważ pozwalają na bezkolizyjne połączenie między panelami, a promieniami słonecznymi. Wybierając miejsce dla instalacji, warto zwrócić uwagę na ilość czasu, w którym jest ono nasłonecznione. Im dłuższy on będzie tym lepiej dla wydajności całego systemu.

Panele słoneczne należy składać tylko i wyłącznie pod odpowiednim kątem i kierunkiem w stosunku do padania paneli słonecznych. Ma to na celu zmaksymalizowanie wydajności systemu fotowoltaiki.

panele fotowoltaiczne montaż we Wrocławiu

Rozwiązanie oparte na panelach fotowoltaicznych można więc układać zarówno na dachach jak i przy gruncie. Najlepsza będzie jednak pierwsza opcja, ponieważ pozwala zredukować zakłócenia oraz najczęściej jest położona powyżej innych punktów, które mogą generować cień. Decydując się na montaż paneli przy gruncie, należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami, ponieważ konieczne będzie zainstalowanie odpowiednich podpór, które uniosą te elementy tak, aby nic ich nie zasłaniało. Zawsze jednak występuje ryzyko, że w pobliżu zostanie postawiony np. budynek, który spowoduje cień, a co za tym idzie – zniszczy wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Wymogi dotyczące miejsca montażu fotowoltaiki

Dla instalacji, które nie przekraczają mocy 6,5kW nie trzeba starać się o dodatkowe pozwolenie na budowę lub opinię rzeczoznawcy. Jest to wygodne, ponieważ znacznie redukuje koszty potrzebne do przeprowadzenia prac. Najlepszym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych są dachy, jednakże w przypadku kiedy ich powierzchnia jest stara lub są skierowane na południe, należy rozważyć opcję zbudowania sieci przy gruncie. 

Systemy powyżej mocy 6,5kW objęte są większymi restrykcjami. Przede wszystkim muszą posiadać opinię wykwalifikowanego rzeczoznawcy, a właściciel musi ubiegać się w urzędzie o pozwolenie na budowę takowego przedsięwzięcia. Należy także wziąć pod uwagę przepisy prawne, które jasno mówią, że instalacja nie może zakłócać spokoju użytkowania sąsiednich działek lub rzucać na nie nadmierny cień. Warto wiedzieć, że przed przeprowadzeniem prac wymagane jest dokonanie wielu analiz oraz badań z zakresu wytrzymałości np. powierzchni dachu lub samej powierzchni, na której będą wykonywane prace montażowe.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Z pewnością inwestycja w fotowoltaikę jest dobrą decyzją, ponieważ jest to rozwiązanie w 100% ekologiczne oraz dające wiele możliwości – także zarobkowych. Pomimo wysokiej ceny, można nieco zredukować koszty jej montażu poprzez dotacje unijne czy rządowe lub programy finansowane ze środków unijnych przez samorządy. Inwestycja w panele słoneczne pozwala także uniezależnić się od publicznych sieci energetycznych, a także uzyskać dopłaty w przypadku wystąpienia nadmiarów wyprodukowanej energii elektrycznej. Warto więc inwestować w nowoczesne rozwiązania oparte na panelach słonecznych, ponieważ przynoszą one wiele korzyści.

INNEX, czyli firma, która od wielu lat montuje m.in. panele fotowoltaiczne w Głogowie, zapewnia swoim klientom dopasowane do ich potrzeb instalacje, które spełniają wszelkie wymogi i standardy jakości.