Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią jednostkę certyfikującą?

Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią jednostkę certyfikującą?

sty 25, 2022

Jednostka certyfikująca jest to firma, która zajmuje się certyfikowaniem przedsiębiorstw według ustanowionych norm – nie tylko w kraju, ale i na świecie. Oprócz wydawania certyfikatu taka jednostka odpowiada za prowadzenie audytów, szkolenie audytorów oraz za śledzenie zmian obowiązujących norm i standardów.

Wybranie odpowiedniej jednostki certyfikującej wiąże się często ze stresem. Wszystko spowodowane jest tym, że na rynku działa wiele takich firm, ale różnią się one doświadczeniem i jakością oferowanych usług. Otrzymanie certyfikatu jest dla przedsiębiorstw bardzo ważne, dlatego wybór przedstawiciela, który zajmie się tym w rzetelny sposób, powinien być priorytetem.

Jednostka, której zleci się przeprowadzenie audytu w firmie, musi być wiarygodna i godna zaufania. Skąd mieć pewność, że wybiera się dobrze? W tekście przybliżymy, na co zwracać uwagę w trakcie decydowania się na jednostkę certyfikującą i polecimy jedną z czołowych jednostek na rynku, która może służyć za przykład.

Czynniki wpływające na jakość usług jednostek certyfikacyjnych

O jakości usług jednostek certyfikacyjnych można przekonać się, przyglądając się poszczególnym cechom firm. Czynniki, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • renoma firmy – wlicza się w to czas działalności na rynku, liczba klientów oraz liczba wydanych certyfikatów. Jeżeli jednostka certyfikująca jest znana w branżowym środowisku, to duża korzyść, ponieważ oznacza to, że dobrze wykonuje swoje zadanie.
  • dodatkowe usługi – niektóre firmy mają do zaoferowania dodatkowe korzyści, np. szkolenia czy kursy, które oprócz uzyskania certyfikatu umożliwią rozwój pracowników.
  • cena usług – nie jest to może najważniejszy czynnik, ale zapoznając się z wieloma firmami, można mieć pogląd na to, jaka kwota jest odpowiednia. Pomoże to na uchronienie się przed oszustwami i wydaniem zbyt dużej ilości pieniędzy.

Kolejną istotną kwestią jest to, czy zdobyty certyfikat będzie mógł być wykorzystywany na rynku międzynarodowym. Niektóre jednostki certyfikujące wystawiają bowiem tylko krajowe certyfikaty. Dla firm, które chcą rozwijać się poza granicami kraju, to bardzo istotna kwestia do sprawdzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że każde przedsiębiorstwo jest inne i niektóre kryteria powinny być dostosowane szczególnie pod charakterystykę tej firmy. Dlatego też nie wszystkie wymienione tu czynniki sprawdzą się w każdej sytuacji, czasem konieczne będzie wypracowanie swoich własnych kryteriów. Na przykład zapoznanie się ze specjalizacją jednostki certyfikującej. 

Jednostka certyfikująca – jak poznać, że jest tą właściwą?

Wybierając jednostkę certyfikującą, oprócz wymienionych wyżej czynników, warto kierować się jej opinią. Jeżeli pozostałe przedsiębiorstwa są zadowolone z audytów oferowanych przez tę jednostkę, oznacza to, że można zdecydować się na jej usługi. Analiza reputacji jednostki certyfikującej to jedna z pierwszych rzeczy, którą powinno się przeprowadzić. 

Dla firm ubiegających się o certyfikat ważne powinno być to, czy jednostka starannie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Warto też czytać o osiągnięciach tej firmy, ponieważ mówią one o doświadczeniu jednostki. Dobrzy specjaliści będą chwalić się swoją działalnością. Przydatnym rozwiązaniem może być też umówienie się na spotkanie z przedstawicielami firmy, którą rozważa się wybrać. Taka rozmowa może być pomocna w ostatecznym podjęciu decyzji.

Sprawdzona jednostka certyfikująca

Wybierając dobrą jednostkę certyfikującą, zyskuje się istotne certyfikaty, które świadczą o jakości oferowanych usług, oraz dają szansę zaistnienia na rynku międzynarodowym. Jedną z lepszych jednostek certyfikujących na rynku jest Bureau Veritas. Firma ta działa już od końca XIX wieku, natomiast na rynku polskim od 1958 roku. Zajmuje się zróżnicowaną działalnością, systematycznie prowadzi szkolenia oraz stawia na ciągły rozwój.

Na stronie internetowej tej firmy można zapoznać się z prowadzoną przez nią działalnością oraz dowiedzieć się m.in. o akredytacji przez ponad 50 międzynarodowych podmiotów w zakresie certyfikacji zarządzania QHSE. Bureau Veritas duży nacisk kładzie na dobry kontakt z klientem, starannie wykonuje audyty i szkolenia. Certyfikaty wydawane są zarówno na podstawie przepisów krajowych, jak i międzynarodowych. 

Wybór takiej firmy jak opisana tu Bureau Veritas daje pewność, że certyfikat zostanie przyznany przez wiarygodną jednostkę, która jest doceniana na rynku międzynarodowym.