Na jakiej zasadzie działają wypożyczalnie sprzętów rehabilitacyjnych?

Na jakiej zasadzie działają wypożyczalnie sprzętów rehabilitacyjnych?

mar 8, 2018

Wypadki losowe wymagające specjalistycznej opieki medycznej dotykają ludzi każdego dnia. Złamania, przewlekłe choroby, schorzenia kręgosłupa, problemy z oddychaniem – istnieje wiele przypadków wymagających inwestycji w odpowiedni sprzęt medyczny. Wydatek ten może jednak okazać się zbyt duży na nasz budżet, gdyż aparatury tego typu bywają naprawdę drogie. Naprzeciw potrzebom pacjentów z całej Polski wychodzą więc wypożyczalnie sprzętu medycznego, które gwarantują dostęp do niemalże wszystkich sprzętów, jakich możesz potrzebować w procesie rekonwalescencji. To tani i dobry sposób na wspomaganie leczenia bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów. Jakie są zalety tego typu miejsc?

 

Dla osób, które mają problemy z chodzeniem

Bardzo częstymi gośćmi wypożyczalni sprzętu medycznego są osoby, które powodu wypadku lub problemów zwyrodnieniowych nie są w stanie swobodnie poruszać się o własnych siłach. W ofertach wypożyczalni nie może więc zabraknąć wszelkiego rodzaju chodzików, wózków inwalidzkich, ortez czy też kul medycznych. Te pierwsze są szczególnie istotnym elementem w przypadku schorzeń kręgosłupa lub stawów biodrowych, po których to utrudnione jest nie tylko chodzenie, ale i ogólnie utrzymywanie ciała w pionie. Chodziki pozwalają zatem na stopniową pionizację pacjentów i kontrolowany powrót do sprawności umożliwiającej poruszanie się. Chodzik może następnie zostać zastąpiony kulami medycznymi, również dostępnymi w ofertach wypożyczalni sprzętu. Ostatecznym rozwiązaniem dla osób nie chodzących są wózki inwalidzkie, które również stanowią podstawowe wyposażenie wszystkich wypożyczalni.

 

Dla osób zmuszonych do pozycji leżącej

Nie ma nic bardziej niekomfortowego i niesprzyjającego rehabilitacji niż kilkuletnia kanapa w domowym salonie. Niestety, wiele starszych osób właśnie w ten sposób żyje, co w przypadku niemożności wstania z łóżka staje się wielkim problemem dla opiekunów i pielęgniarek mających się taką osobą zajmować. Na szczęście w wypożyczalniach sprzętu medycznego dostępne są dziś łóżka rehabilitacyjne, przystosowane do wspierania pionizacji i powrotu do zdrowia osób chorych, lub też zwyczajnie ułatwiające pracę opiekunom osób nie wstających.

Większość łóżek rehabilitacyjnych dostępnych w wypożyczalniach sprzętu posiada sterowanie pilotem, co ułatwia pracę zarówno opiekunom, jak i samym pacjentom. Nowoczesne łóżka są zwykle łatwe w montażu i demontażu, doskonale wpasowują się w każde otoczenie i właściwie niczym nie przypominają tradycyjnych łóżek lekarskich. Czynnik psychologiczny to również ważny element rehabilitacji – to, że pacjent nie czuje się w domu jak w szpitalu to już duży krok do przodu. Na podstawowym wyposażeniu łóżka rehabilitacyjnego powinny znaleźć się: możliwość regulacji wysokości całego leża oraz kąta ustawienia zagłówka, kółka ułatwiające poruszanie całym łóżkiem, poręcze boczne oraz wysięgnik z uchwytem.

Kolejnym elementem niezbędnego wyposażenia w przypadku osób leżących będą materace przeciwodleżynowe, których zakup również mógłby stanowić duży problem dla osób prywatnych. W wypożyczalniach dostępne są tymczasem różne warianty materacy, od materacy rurowych, przez gofrowe, aż do najprostszych rozwiązań z pianki. Zarówno w przypadku materacy, jak i całych łóżek, niezwykle istotną dla pacjentów kwestię stanowi higieniczna strona procesu wypożyczania. Warto zatem zaznaczyć, że wypożyczalnie dbają o sprzęty i przed każdym wypożyczeniem odpowiednio dezynfekują je i odświeżają tak, by pacjenci mogli czuć się komfortowo.

 

Na jakiej zasadzie działają wypożyczalnie?

Wypożyczalnie sprzętu medycznego mogą kojarzyć się z bardzo profesjonalnymi sprzętami, lub wręcz przeciwnie – miejscową wypożyczalnią kuli i wózków inwalidzkich. Dziś większość z nich posiada bogatą ofertę sprzętów celujących w przeróżne problemy pacjentów, którzy muszą korzystać z pomocy poza warunkami szpitalnymi. Wyspecjalizowana obsługa pomoże ci dobrać sprzęt odpowiedni do twoich potrzeb, a także dostarczy go w razie konieczności prosto do twojego domu. Wypożyczalnia umożliwia użytkowanie sprzętu na zasadzie najmu z okresem rozliczeniowym jednego miesiąca, choć pacjent oczywiście ma możliwość przetrzymywania sprzętu tak długo, jak to tylko konieczne.