mar 8, 2018
Wypadki losowe wymagające specjalistycznej opieki medycznej dotykają ludzi każdego dnia. Złamania, przewlekłe choroby, schorzenia kręgosłupa, problemy z oddychaniem – istnieje wiele przypadków wymagających inwestycji w odpowiedni sprzęt medyczny. Wydatek ten może jednak okazać się zbyt duży na nasz budżet, gdyż aparatury tego typu bywają naprawdę drogie. Naprzeciw potrzebom pacjentów z całej Polski wychodzą więc wypożyczalnie sprzętu medycznego, które gwarantują dostęp do niemalże wszystkich sprzętów, jakich możesz potrzebować w procesie rekonwalescencji. To tani i dobry sposób na wspomaganie leczenia bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów. Jakie są zalety tego typu miejsc?
Dla osób, które mają problemy z chodzeniem
Bardzo częstymi gośćmi wypożyczalni sprzętu medycznego są osoby, które powodu wypadku lub problemów zwyrodnieniowych nie są w stanie swobodnie poruszać się o własnych siłach. W ofertach wypożyczalni nie może więc zabraknąć wszelkiego rodzaju chodzików, wózków inwalidzkich, ortez czy też kul medycznych. Te pierwsze są szczególnie istotnym elementem w przypadku schorzeń kręgosłupa lub stawów biodrowych, po których to utrudnione jest nie tylko chodzenie, ale i ogólnie utrzymywanie ciała w pionie. Chodziki pozwalają zatem na stopniową pionizację pacjentów i kontrolowany powrót do sprawności umożliwiającej poruszanie się. Chodzik może następnie zostać zastąpiony kulami medycznymi, również dostępnymi w ofertach wypożyczalni sprzętu. Ostatecznym rozwiązaniem dla osób nie chodzących są wózki inwalidzkie, które również stanowią podstawowe wyposażenie wszystkich wypożyczalni.
Dla osób zmuszonych do pozycji leżącej
Nie ma nic bardziej niekomfortowego i niesprzyjającego rehabilitacji niż kilkuletnia kanapa w domowym salonie. Niestety, wiele starszych osób właśnie w ten sposób żyje, co w przypadku niemożności wstania z łóżka staje się wielkim problemem dla opiekunów i pielęgniarek mających się taką osobą zajmować. Na szczęście w wypożyczalniach sprzętu medycznego dostępne są dziś łóżka rehabilitacyjne, przystosowane do wspierania pionizacji i powrotu do zdrowia osób chorych, lub też zwyczajnie ułatwiające pracę opiekunom osób nie wstających.
Większość łóżek rehabilitacyjnych dostępnych w wypożyczalniach sprzętu posiada sterowanie pilotem, co ułatwia pracę zarówno opiekunom, jak i samym pacjentom. Nowoczesne łóżka są zwykle łatwe w montażu i demontażu, doskonale wpasowują się w każde otoczenie i właściwie niczym nie przypominają tradycyjnych łóżek lekarskich. Czynnik psychologiczny to również ważny element rehabilitacji – to, że pacjent nie czuje się w domu jak w szpitalu to już duży krok do przodu. Na podstawowym wyposażeniu łóżka rehabilitacyjnego powinny znaleźć się: możliwość regulacji wysokości całego leża oraz kąta ustawienia zagłówka, kółka ułatwiające poruszanie całym łóżkiem, poręcze boczne oraz wysięgnik z uchwytem.
Kolejnym elementem niezbędnego wyposażenia w przypadku osób leżących będą materace przeciwodleżynowe, których zakup również mógłby stanowić duży problem dla osób prywatnych. W wypożyczalniach dostępne są tymczasem różne warianty materacy, od materacy rurowych, przez gofrowe, aż do najprostszych rozwiązań z pianki. Zarówno w przypadku materacy, jak i całych łóżek, niezwykle istotną dla pacjentów kwestię stanowi higieniczna strona procesu wypożyczania. Warto zatem zaznaczyć, że wypożyczalnie dbają o sprzęty i przed każdym wypożyczeniem odpowiednio dezynfekują je i odświeżają tak, by pacjenci mogli czuć się komfortowo.
Na jakiej zasadzie działają wypożyczalnie?
Wypożyczalnie sprzętu medycznego mogą kojarzyć się z bardzo profesjonalnymi sprzętami, lub wręcz przeciwnie – miejscową wypożyczalnią kuli i wózków inwalidzkich. Dziś większość z nich posiada bogatą ofertę sprzętów celujących w przeróżne problemy pacjentów, którzy muszą korzystać z pomocy poza warunkami szpitalnymi. Wyspecjalizowana obsługa pomoże ci dobrać sprzęt odpowiedni do twoich potrzeb, a także dostarczy go w razie konieczności prosto do twojego domu. Wypożyczalnia umożliwia użytkowanie sprzętu na zasadzie najmu z okresem rozliczeniowym jednego miesiąca, choć pacjent oczywiście ma możliwość przetrzymywania sprzętu tak długo, jak to tylko konieczne.