Najlepsze sposoby na detoksykację skóry

Najlepsze sposoby na detoksykację skóry

cze 16, 2022

Wiemy już, że wszechobecne zanieczyszczenia, stres i zła dieta to najczęstsze powody pojawiania się toksyn w organizmie. Dlatego też tak dużego znaczenia nabiera umiejętna detoksykacja skóry. Jakie są skuteczne sposoby na oczyszczenie ciała ze szkodliwych substancji?

Jak oczyścić skórę z toksyn?

Zadbaj o odpowiednie krążenie limfy

Dobra kondycja tkanki chłonnej jest gwarantem piękniejszej i bardziej jędrnej skóry, a także znacznie lepszego wchłaniania składników odżywczych z kosmetyków. Najskuteczniejszymi sposobami na pobudzenie tkanki limfatycznej jest m.in. szczotkowanie twarzy i ciała, mocniejsze wklepywanie preparatów kosmetycznych czy też masaże.

Szczotkując ciało, postaraj się o to, by robić to zgodnie z kierunkiem krążenia limfy (zaczynając od prawej strony ciała do lewej, kierując się ku górze). Dzięki temu komórki skóry będą znacznie lepiej dotlenione, poprawi się poziom nawodnienia skóry, ulegnie ona rozjaśnieniu i wygładzeniu. 

Dobieraj kosmetyki o dobrym składzie

Współcześnie dużo bardziej zwracamy uwagę na to, co znajduje się w kosmetykach, niż przedtem. Ma to swoje plusy, dlatego, że jesteśmy dziś bardziej skłonni kupować preparaty, w których ilość sztucznych składników została znacznie zmniejszona lub nawet zredukowana do zera. Rośnie także popularność samodzielnie robionych kosmetyków. Dlaczego kosmetyki dobrej jakości są tak ważne?

  • Działanie przeciwutleniające szybciej eliminuje powstałe już wolne rodniki i zapobiega tworzeniu się nowych.
  • Kosmetyki z dobrym składem tworzą doskonałą barierę fizyczną i chemiczną na skórze, która chroni przed wchłanianiem szkodliwych toksyn z zewnątrz.
  • Kosmetyki ze składnikami naturalnymi znacznie lepiej chronią również bezpośrednio błony komórkowe. 

Przyjrzyj się swojej diecie

Nie będą to zbyt odkrywcze słowa, lecz wciąż pomimo wiedzy dostępnej praktycznie na wyciągnięcie ręki, wiele osób wciąż nie wie, jak powinno się zdrowo odżywiać. Wciąż popełniamy błędy, szukamy rad w niewłaściwych źródłach, a konsultacja dietetyczna nadal dla wielu wydaje się fanaberią. Tymczasem temat prawidłowego żywienia jest dużo ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Liczne fitosterole, antyoksydanty i witaminy dostarczane w odpowiednich ilościach do organizmu potrafią zdziałać cuda. 

Zastosuj minerały

Nie od dziś wiadomo, że w procesach detoksykacji skóry duże znaczenie odgrywają maski i maseczki. W tym przypadku szczególnie warte uwagi są maseczki z alg, jako że wspomagają gospodarkę wodną organizmu, a także wspomagają stymulację kolagenu, dzięki czemu skóra staje się dużo bardziej jędrna i elastyczna. Liczne składniki odżywcze, takie jak m.in. beta-karoten, aminokwasy, czy też selen znacznie spowalniają procesy starzenia się skóry.

Idź do sauny

Sauna jest jednym z dosyć popularnych sposobów walki z toksynami. Jest tak z uwagi na wzmożone wydzielanie potu podczas sesji, które przy okazji łączy się z jednoczesnym usuwaniem toksyn. Sauna ma również inne zalety – hartuje organizm, pomaga się odprężyć, a także znacznie poprawia jakość snu, który też sprzyja regeneracji organizmu.

Obecnie dostępne jest także rozwiązanie alternatywne w postaci indywidualnych kabin, stosowanych do terapii ciepłem, w której wszelkie parametry można dostosować w pełni zgodnie z potrzebami i problemami zdrowotnymi, które są przeszkodą do korzystania ze zwykłej sauny. 

Stosuj regularny peeling

Peeling działa na skórę podobnie jak szczotkowanie, z tą jednak różnicą, że podczas usuwania starego naskórka i zanieczyszczeń jednocześnie dostarczasz skórze niezbędnych składników odżywczych. Dobrze wykonany peeling doskonale poprawia ukrwienie skóry, co również ma niebagatelne znaczenie w trakcie detoksu. 

Walka organizmu z toksynami – czy musi być trudna?

Zwykle zastanawiając się jak oczyścić skórę z toksyn w dużej mierze tłumaczymy się brakiem czasu, lecz często w wolnej chwili kończymy na kanapie z niezdrową przekąską w ręku. Wystarczy jednak tego typu rozrywki zamienić na chwile poświęcone sobie. Wykorzystaj je na odprężającą kąpiel, peeling, czy też wizytę w saunie. Detoksykacja skóry wcale nie musi być trudnym i żmudnym procesem – wręcz przeciwnie, może ona być całkiem przyjemna i zapewnić efekty na długi czas.