O czym warto pamiętasz organizując kilkudniowe szkolenia dla pracowników?

O czym warto pamiętasz organizując kilkudniowe szkolenia dla pracowników?

sty 22, 2023

Pracownicy muszą się rozwijać, nabywać nowe umiejętności, dlatego podstawę stanowią szkolenia, czy to jednodniowe, czy kilkudniowe. Są one potrzebne do poprawy funkcjonowania grupy pracowników. O czym należy pamiętać przy organizacji takich szkoleń. 

Jak zorganizować dobre szkolenie?

Dobre szkolenie pomoże rozwinąć umiejętności lub wdroży nowego pracownika do pracy. Istotne jest także to, że szkolenia podnoszą motywację w zespole. Jednakże szkolenie szkoleniu nie jest równe. Takie spotkanie musi być dobrze przemyślane, aby przyniosło pożądane rezultaty. Pracownicy muszą mieć do dyspozycji odpowiednie materiały, które pozwolą wzbogacić ich wiedzę. Muszą także czuć się swobodnie na takich spotkaniach. 

Organizacja szkolenia dla pracowników, czyli analiza potrzeb członków zespołu

Wyróżnia się różne cele szkolenia. Na liście tej umieszcza się między innymi przedstawienie pracownikom nowych produktów lub usług oferowanych przez firmę. Inne tematy dotyczą takich kwestii jak wdrożenie nowych pracowników do pracy, zapoznanie członków zespołu z nowym systemem pracy lub rozwiązywanie problemów, które pojawiają się w przedsiębiorstwie. To tylko przykłady niektórych tematów, a może być ich znacznie więcej. W celu organizacji dobrego szkolenia należy przeanalizować potrzeby. W tym celu sprawdzi się obserwacja lub wywiady. Wśród pytań można uwzględnić takie kwestie jak sposób dogadywania się z innymi członkami zespołu. 

Następny krok związany z organizacją szkolenia, czyli zatrudnienie eksperta

Nie ma dobrego szkolenia bez eksperta, który wszystko wyjaśni i pomoże uczestnikom w zdobyciu potrzebnej wiedzy. Powinien on mieć zatem kompetencje, które potwierdzą dyplomy i certyfikaty. Istotne jest także to, aby zatrudnić osobę, która jest dobrze przygotowana i poprowadzi ona członków zespoły przez skomplikowane terminy. Osoby biorące udział w szkoleniu korzystają też z materiałów szkoleniowych, dlatego o taką kwestię także należy zadbać. Dzięki temu będą mogli wrócić do tego w każdej chwili. 

W jakim miejscu powinno odbyć się szkolenie?

Szkolenia odbywają się w hotelach, instytucjach szkoleniowych, w miejscach siedziby firmy lub w innych miastach. Doskonale w tym celu sprawdzi się też ośrodek wypoczynkowy. Z pewnością będzie to sprzyjać skupieniu, a po szkoleniu można skorzystać z jego atutów. W takich miejscach znajduje się bowiem siłownia, basen lub inne atrakcje. Sala, w której odbywa się szkolenie, musi być odpowiednio dostosowana do tego celu, a przede wszystkim do liczby uczestników. Dużą popularnością cieszą się też szkolenia organizowane na świeżym powietrzu. 

Podczas szkolenia trzeba także zadbać o dobre samopoczucie samych uczestników

Ważnym czynnikiem związanym z organizacją szkolenia jest catering. Trzeba bowiem zadbać o dobre samopoczucie uczestników. Podczas przerwy powinna być dostępna kawa, herbata lub woda. Obiad z kolei musi składać się z dwóch dań i deseru. Dlatego warto organizować szkolenia w pensjonatach czy hotelach, ponieważ tutaj nie trzeba martwić się o catering. Gdy szkolenie odbywa się w terenie, kolejną sprawą jest zadbanie o nocleg uczestników. I tutaj także sprawdzi się hotel. 

Rozrywka podczas szkolenia

Obecnie praktyką jest też zadbanie o rozrywkę osób uczestniczących w kilkudniowych szkoleniach, aby mogły się trochę rozerwać. W tym celu sprawdzają się przede wszystkim różne gry terenowe lub miejskiej. Można zagrać w podchody, poszukiwanie skarbów lub geocaching bądź też inną zabawę. Dzięki temu uczestnicy szkolenia będą się także dobrze bawić i z pewnością na długo nie zapomną o takim spotkaniu. Wiedza także będzie lepiej się wchłaniać. 

szkolenie

Organizacja szkolenia to ciężka praca. Z pewnością jest to pracochłonne i angażujące zadanie. Można zatem skorzystać ze wsparcia ekspertów, czyli firm, które zajmują się organizacją szkoleń właśnie. Przedsiębiorstwa te świadczą taki usługi jak: organizacja eventów dla firm, czy też organizacja imprez szkoleniowych dla firm. Dzięki temu jest dużo łatwiej i nie trzeba się martwić, ponieważ specjalista zadba o wszelkie szczegóły. W ten sposób można mieć pewność, że pracownicy będą zadowoleniu i wyniosą jak najwięcej z takiego szkolenia.