sty 23, 2019
Oświetlenie służy już nie tylko do rozjaśnienia danej przestrzeni, lecz również do podkreślenia walorów danych miejsc i stworzenia wokół nich niepowtarzalnej atmosfery. W zależności od pomysłu i zapotrzebowania można użyć światła na różne sposoby, aby dany obiekt wyglądał efektownie. W tym artykule skupiamy się na tym, w jaki sposób można podkreślić za pomocą światła sylwetkę zabytków, a w szczególności zabytkowych kościołów.
Oświetlanie kościołów
Każdy zabytek, w tym zabytkowe kościoły mają swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że ludzie chętnie je zwiedzają i podziwiają ich architekturę. Z tego względu osoby odpowiedzialne za utrzymanie tych zabytków dbają o to, aby każdy taki budynek był pod odpowiednią opieką, która obejmuje również oświetlenie. Warto oświetlać zabytki z wielu powodów. Po pierwsze, po to, aby można było swobodnie się poruszać w ich pobliżu po zmierzchu. Po drugie, po to, aby można było łatwo zauważyć potencjalnych intruzów. Równie istotnym powodem jest też możliwość podziwiania pięknej architektury otoczonej specjalnie wybranym światłem.
Jak oświetlić zabytkowy kościół?
Aby dany zabytek był odpowiednio oświetlony, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, oświetlenie musi być dopasowane do koloru danego budynku. Zbyt jasne światło padające na jasny kościół nie będzie dobrym wyborem, a podobnie wypadnie ciemne światło dopasowane do ciemnej budowli – może być ona ledwo widoczna po zmroku. Po drugie, światło powinno podkreślać powagę danego budynku. Inaczej podświetla się muzea sztuki nowoczesnej, a inaczej zabytki związane z religiami. Ważne jest również podkreślenie za pomocą światła cech charakterystycznych danego kościoła lub nadanie całemu budynkowi konkretnej atmosfery – np. tajemniczości lub spokoju.
Jeśli celem jest podkreślenie sylwetki zabytkowego kościoła, wiadomo, że trzeba wówczas zwrócić uwagę na cały budynek i zastosować oświetlenie, dzięki któremu wszystkie elementy będą dobrze widoczne. Warto wówczas zamontować, między innymi, oprawy gzymsowe, które z łatwością można umieścić na elewacjach i w dyskretnych miejscach, z których widoczne będzie wyłącznie światło. Do nich z pewnością da się dopasować projektory LED, które są ciekawymi propozycjami dla osób poszukujących całorocznego oświetlenia. Projektory są odporne zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury, dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku miejsc chętnie odwiedzanych – nie trzeba ich wymieniać.
Do popularnych i chętnie wykorzystywanych typów oświetlenia należą również naświetlacze LED. Mogą być umieszczane w bardzo wielu różnych miejscach, dzięki czemu światło może padać w dowolny sposób. Oznacza to, że można oświetlić dzięki nim dany budynek na wielu różnych poziomach, zarówno od dołu, jak i w każdym innym miejscu. Podobnie jak projektory LED, naświetlacze LED również są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Działają bez zarzutu niezależnie od deszczu, śniegu czy skrajnie wysokich lub niskich temperatur. Oczywiście ogromną zaletą tych urządzeń jest również ich ledowe światło. Charakteryzuje się ono energooszczędnością, dzięki czemu oświetlenie zabytkowego kościoła nie jest tak drogie, jak przy użyciu klasycznych urządzeń oświetleniowych.
O czym należy pamiętać?
Oświetlenie zabytków stanowi nie tylko uwidocznienie ich po zmroku, lecz również staje się częścią danego dzieła architektonicznego. Musi być zatem przyjemne dla wzroku, czyli dobrane tak, aby nie raziło ludzi w oczy i im nie szkodziło – opowiada producent oświetlenia LED Globus Lighting. Wspomniane oświetlenie LED jest tutaj najlepszym wyjściem, ponieważ nie zawiera ono promieni UV ani rtęci czy też innych, szkodliwych dla zdrowia, składników. Istotne jest również wybranie odpowiedniego koloru światła – powinno ono zachęcać do podziwiania, lecz nie powinno być próbą zrobienia większego wrażenia, niż sam budynek. Kluczem jest komponowanie wszystkich elementów, tak aby stworzyć piękną iluminację.
Jeśli dany kościół ma jakieś cechy szczególne, na przykład dużą ilość wieżyczek, ciekawe rzeźby czy witraże, warto zaaranżować oświetlenie, które będzie je dobrze uwidaczniało. Warto też pamiętać o unikaniu świateł migających czy w jakiś inny sposób poruszających się – zazwyczaj są one rozpraszające i nie pasują do podniosłego charakteru kościołów, a także teatrów czy też pomników. Dobre światło to takie, które tworzy jedność z oświetlanym obiektem.