lis 15, 2018
W wielu salonach brakuje punktu, który mógłby skupić uwagę. Warto zainwestować w obraz, który zainteresuje uwagę naszych gości, a także wprowadzi przytulny nastrój do pomieszczenia. W dodatku dzięki możliwości kupowania przez internet — jesteśmy w stanie inwestować w sztukę polskich artystów. Wspieranie rodzimego rynku artystycznego jest niezwykle istotne dla rozwoju sfer kulturalnych kraju.
Obraz „Tygrysy”
Artystka wizualna Julia Kupis specjalizuje się w uwiecznianiu codziennych elementów i chwil — martwej natury, architektury Łodzi na przykład obraz „Skansen Łódź”. Pośród ostatnich uwiecznionych kadrów możemy odnaleźć powiew świeżości i orientalizmu w postaci dwóch cykli „Lwy” i „Tygrysy”. Obraz „Tygrysy” został wykonany technika olejną na płótnie o rozmiarach 100 na 70 centymetrów w orientacji poziomej. Pejzaż przypomina himalajski masyw — na skraju stawu leżą dwa tygrysy. Jeden z nich ułożony na pierwszym planie w pozycji leżącej — przodem do widza, zwraca głowę w prawą stronę utrzymując czujnie wzrok na odbiorcy. Nieco w oddali w podobnej pozycji – en face w widza wpatruje się drugi tygrys. Woda jeziora odbija nieskalany monument Himalajskiego szczytu. Zdawałoby się, że obecność dzikich zwierząt wskazywałaby na miejsce nieskalane działaniami człowieka. Jednak wokół tygrysów rozrzucone zostały drewniane bele — zapewne po wycince mieszczącego się tu wcześniej sadu lub lasu. Także kształt stawu wskazuje na to, że miejsce ich odpoczynku nawiedzane jest regularnie przez człowieka — równo przycięta trawa oraz wyregulowany zbiornik są z pewnością wynikiem pracy człowieka. Zetknięcie się dwóch światów — dzikiego, monumentalnego z porządkowanym przez człowieka wprawia w refleksje nad naturą i zmianami klimatycznymi. Pomimo pogodnych barw — głównie błękitów i zieleni — obraz wywołuje uczucie niepokoju związane z dalszym losem przedstawicieli zagrożonego gatunku. Artystka wykorzystała technikę charakterystyczną dla socrealistów, którzy w swoim malarstwie uwieczniali codzienne sceny rodzajowe nawiązując przy tym do klasyków, zwracając uwagę na realizm przedstawianych scenek i stawiając system w pozycji apologetycznej. W tej sytuacji zdaje się, że apologetyzm został silnie zniuansowany — świat natury i świat człowieka został zrównany.
Obraz „Lwy”
Drugim cyklem również nawiązującym do orientalizmu jest obraz „Lwy”. Również wykonany techniką oleju na płótnie o wymiarach 100 na 70 centymetrów w orientacji poziomej. Przedstawia orientalny pejzaż z wyraźnie zaznaczoną linią horyzonty poprzez łagodny masyw górski. Jasne odcienie zieleni u dołu obrazu przechodzą w ciemniejsze odcienie, by w jednej trzeciej jego długości zamienić się w nieregularny błękit. Na prawo od centralnego punktu obrazu znajduje się drewniana altana o półokrągłym, szpiczastym dachu. Przypomina kapelusz plantatorek ze Sri Lanki. Pod dachem widoczne są dwie postaci zwierzęce — drobna lwica w najdalszym punkcie oraz masywny lew nieco bliżej. Scena prezentuje zwierzęta w porze odpoczynku. Tylko jedna postać — zdawać by się mogło młody — lew wystąpił kilka kroków przed altanę i bacznie obserwuje z pozycji siedzącej na drewnianym długim podeście. Sylwetka ułożona en face z głową zwróconą na prawo oraz bacznym spojrzeniem w kierunku odbiorcy.
Dekorując dom — warto zastanowić się nad zakupieniem obrazów od Polskich artystów. Inwestowanie w młodych, rozwijających się artystów może przynieść nie tylko szereg pozytywnych wrażeń estetycznych, ale też w dalszej perspektywie — korzyści finansowe. W dodatku wieszanie obrazów w salonach, kuchni i innych domowych przestrzeniach automatycznie zmienia nastrój panujący w pomieszczeniu i sprawia, że robi się ono przytulniejsze.