Rola klimatyzacji precyzyjnej w Data Center

Rola klimatyzacji precyzyjnej w Data Center

sty 30, 2020

Poprawne funkcjonowanie systemów sterujących jest jednym z najważniejszych zadań jeśli chodzi o prywatne firmy lub publiczne przedsiębiorstwa.

Dlatego tak ważne jest szukanie odpowiednich rozwiązań, które to umożliwią. Częste awarie wiążą się nie tylko z problemami w funkcjonowaniu, ale pociągają za sobą ogromne koszty naprawy oraz serwisu.

Odpowiednia dbałość o urządzenia zasilające, od których w głównej mierzy zależne jest poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, to jedno z podstawowych zadań właścicieli firm. Współcześnie rynek produktów wspomagających działanie przedsiębiorstw jest tak rozbudowany, że nie powinno być z tym problemów. W praktyce okazuje się jednak, że chociaż sprzęt jest najwyższej jakości, brakuje jednego niezbędnego elementu jakim jest klimatyzacja precyzyjna.

Czym jest klimatyzacja precyzyjna?

Klimatyzacja precyzyjna jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania ważnych miejsc w przedsiębiorstwach albo pomieszczeniach, które wymagają stałej i niezmiennej temperatury. Dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność, co znacznie wpływa na jakość funkcjonowania urządzeń czy wartość pomiarów wykonywanych w laboratoriach czy innych pomieszczeniach przeznaczonych do gromadzenia baz danych.

rola klimatyzacji w data enterKlimatyzacja precyzyjna sprawdzi się głównie w serwerowniach i centralach telekomunikacyjnych, gdzie odpowiednia temperatura wewnątrz będzie miała ogromny wpływ na niezawodność całych systemów zasilania.

Specjalistyczny i precyzyjny sprzęt pozwoli na utrzymanie tych parametrów, a jednocześnie zmniejszy koszty napraw spowodowanych awarią bądź uszkodzeniem jakiejś części.

Klimatyzacja precyzyjna – jakie są jej zalety?

Systemy elektroniczne są podstawą funkcjonowania większości przedsiębiorstw. Są odpowiedzialne za zasilanie czy elementy zapewniające bezpieczeństwo. Niestety, są one bardzo wrażliwe na zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, a samodzielne utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniu jest niezwykle trudne. Dlatego klimatyzacja precyzyjna jest tak istotna w procesie ochrony systemów elektronicznych.

Dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać stałą temperaturę w konkretnym miejscu – niezależnie od jego funkcji. Klimatyzacja precyzyjna chłodzi jedynie miejsca, w których produkowana jest największa część ciepła, nie ochładzając jednocześnie całego pomieszczenia. W ten sposób poszczególne komponenty elektroniczne zawsze mają stałą temperaturę, niezależnie od tego czy ich praca jest stabilna, czy wzmożona.

Klimatyzacja precyzyjna i jej zastosowanie w Data Center

Jednym z praktycznych zastosowań klimatyzacji precyzyjnych jest jej rola w budynkach Data Center. Wielkie serwerownie działają jedynie po to, aby gromadzić, przetwarzać i wysyłać dalej dane. Praca wielu urządzeń elektronicznych w jednym miejscu może jednak powodować znaczne skoki temperatur, a wentylatory wbudowane w poszczególne komponenty sprzętu nie zawsze będą w stanie je schłodzić. Stąd też wielu przedsiębiorców decyduje się na zainstalowanie klimatyzacji precyzyjnej w Data Center.

klimatyzacja w serwerowniKlimatyzacja precyzyjna sprawdzi się w każdym miejscu, niezależnie od jego wielkości czy poziomu wilgotności. Będzie w stanie w krótkim czasie wyregulować temperaturę tam, gdzie znajdują się czułe urządzenia elektroniczne, a następnie utrzymać odpowiedni jej poziom. W ten sposób praca nie będzie zakłócona.

Inne zastosowanie klimatyzacji precyzyjnej

Klimatyzacja precyzyjna swoje zastosowanie znajduje również w różnego rodzaju serwerowniach, laboratoriach naukowych bądź medycznych, gdzie utrzymanie odpowiedniej temperatury ma ogromne znaczenie. Z jej pomocą można ustawić temperaturę odpowiednią co do stopnia bez szans, że ulegnie ona nagłej zmianie.

Systemy klimatyzacji precyzyjnej są niezwykle trwałe i potrafią działać nieustannie, niezależnie od zmian temperatury na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest wyposażenie wymagających pomieszczeń w klimatyzację precyzyjną, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie naszemu przedsiębiorstwu, bez zbędnych awarii.

Artykuł powstał dzięki współpracy z EnergyOn.