Różnice między rowerem miejskim a trekkingowym

Różnice między rowerem miejskim a trekkingowym

kw. 24, 2018

Jazda na rowerze jest niewątpliwie ogromną przyjemnością. Niezależnie od tego czy planujemy wybierać się na dłuższe czy krótsze wycieczki warto zadbać o to aby nasz jednoślad był odpowiednio przygotowany przede wszystkim do powierzchni pokonywanego terenu. Wiele osób podczas dokonywania zakupu nie jest przekonani czy powinni wybrać rower trekkingowy czy miejski. Czym się one różnią? Na który warto się zdecydować?

 

Rower miejski – lekka budowa i maksymalny komfort

Rowery miejskie cechują się delikatną budową i lekką ramą, która jest zdecydowanie subtelniejsza niż w przypadku modeli trekkingowych. Rowery te są wyposażone w amortyzowany przedni widelec i automatycznie regulowany wspornik kierownicy. Konstrukcja ramy wymusza na rowerzyście wyprostowaną postawę sylwetki. Rowery miejskie są również niezwykle wygodne, zwłaszcza za sprawą dostosowanego siodełka. Świetnie sprawdzają się, jak ich nazwa wskazuje, do jazdy po mieście.

Możliwość zamontowania koszyka z przodu sprawia, że często są one wykorzystywane podczas robienia zakupów czy dojazdu do pracy czy szkoły. Przeważnie jednoślady te są wyposażone w błotniki oraz w pełni zabudowany napęd, dzięki czemu podczas jazdy nawet w pochmurną pogodę nie ubrudzimy nogawek spodni. Rowery miejskie można jednak z powodzeniem wykorzystać do pokonywania większych odległości podczas przejażdżek. Dobrze sprawdzą się zarówno na chodnikach, asfalcie jak i na szosowych ścieżkach. Modele te wyróżnia także wyjątkowy wygląd. Obecnie decydując się na zakup roweru miejskiego możemy wybierać w różnorodnych modelach. Popularne są zwłaszcza rowery w pastelowych kolorach stylizowane na styl retro. Miłośnicy bardziej stonowanych barw również znajdą coś dla siebie.

Rower miejski

 

Rowery trekkingowe – dla miłośników dalszych podróży

W odróżnieniu od rowerów miejskich rowery trekkingowe projektowane są z myślą o ich wykorzystaniu na długich dystansach. Dobrze sprawdzają się zarówno na asfaltowych drogach jak i na nieutwardzonych trasach i bezdrożach. Są one wyposażone w duże koła wielkości 28 i 29 cali, które umożliwiają szybszą jazdę i sprawniejsze pokonywanie przeszkód. Opony są dość gładkie dzięki czemu opór jest zminimalizowany. Cechą charakterystyczną dla rowerów trekkingowych jest możliwość zamontowania bogatego wyposażenia w postaci błotników, sakw, bagażników. Są one stworzone z myślą o pokonywaniu dalszych tras, dlatego wedle indywidualnych potrzeb możliwy jest montaż dowolnych gadżetów.

Rower trekkingowy

Rowery trekkingowe z tego względu mają również znacznie bardziej zaawansowane amortyzatory, które sprawdzają się na nierównych terenach. Pozycja rowerzysty jest bardziej pochylona niż w przypadku roweru miejskiego. Ten rodzaj rowerów w przeciwieństwie do rowerów miejskich jest często znacznie cięższy, co jest spowodowane wykorzystaniem mocniejszych materiałów odpornych na działanie negatywnych czynników zewnętrznych i intensywną eksploatację. Rowery trekkingowe świetnie sprawdzą się zarówno podczas dalszych wycieczek jak i przy pokonywaniu ulic miasta.

 

Rower miejski czy trekkingowy – jaki rodzaj wybrać dla siebie?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się gdzie planujemy najczęściej jeździć rowerem. Jeśli chcemy przemieszczać się nim tylko po mieście i zależy nam na jego eleganckim wyglądzie, zdecydujmy się na rower miejski. Jest to najlepszy wybór jeśli planujemy dojeżdżać na jednośladzie na uczelnię czy od pracy. Zabudowany napęd zagwarantuje, że nie pobrudzimy się w trakcie jazdy. Dostępna duża ilość różnorodnych modeli zagwarantuje, że znajdziemy jednoślad, który spełni nasze oczekiwania.

Jeśli oprócz jazdy po mieście interesuje nas jazda rekreacyjna na dalsze odległości , zwłaszcza po nierównych gruntach, być może lepiej w tej sytuacji wybrać rower trekkingowy. Dzięki możliwości montowania dowolnych gadżetów takich jak bagażniki, uchwyty na bidony czy sakwy, możemy dostosować model indywidualnie do własnych potrzeb. Większe koła zapewniają nam możliwość utrzymania szybszego tempa jazdy i lepszą zwrotność. Pamiętajmy, że model trekkingowy z powodzeniem możemy wykorzystywać na co dzień podczas jazdy po mieście.

Zarówno rowery trekkingowe jak i miejskie cechują się dość znaczną uniwersalnością. Ich wybór bardzo często umożliwia jazdę po różnego rodzaju drogach, bez względu na długość trasy. Decydując się na zakup roweru skorzystajmy z oferty profesjonalnego sklepu, który zapewni nam produkt najwyższej jakości.