Sala doświadczania świata, jej historia i zalety stosowania

Sala doświadczania świata, jej historia i zalety stosowania

paź 24, 2017

Sala doświadczania świata to specjalistyczne wyposażone wnętrze, które ma na celu pobudzenie rozwoju wszystkich zmysłów. Jedna z pierwszych sal powstała już w latach 70 XX w i służyła tylko osobom upośledzonym umysłowo. Całość przypominała labirynt z wyłożonymi czarnym materiałem ścianami, w którym znajdowały się najróżniejsze rekwizyty. Lampy, poduszki, stogi siana- wszystko co w jakiś sposób mogło wpłynąć na zmysły chorych. Pomysł ten zdobył uznanie w oczach wielu terapeutów, którzy postanowili dopracować idee i wprowadzić jeszcze więcej elementów.

Pojęciem, które często wykorzystywane jest w kontekście sali doświadczania świata jest snoezelen. Jest to metoda pracy umożliwiająca rozwój z jednoczesnym wyciszeniem osób upośledzonych. Niekiedy jest polecana także dla osób starszych cierpiących na demencje, aby mogli oni na nowo poznawać świat. Jej celem jest dostarczenie wielu bodźców zmysłowych, które pobudzą chorego do działania, ale jednocześnie nie spowodują jego nerwowości. Sala doświadczania świata doskonale nam to umożliwia. Oprócz pobudzenia układu nerwowego osoba po prostu świetnie się bawi i mile spędza czas. Wyposażenie sal jest dostosowane do wieku oraz zapewnia całkowite bezpieczeństwo, które na co dzień nie jest zupełnie możliwe. Osoba korzystająca z sali może samodzielnie się po niej poruszać lub  może wziąć ze sobą opiekuna, który pomoże zrozumieć funkcjonalność niektórych rekwizytów. Wśród sprzętów znajdują się zazwyczaj baseny wypełnione piłeczkami lub  miękkimi pluszowymi klockami, elementy świetlne i dźwiękowe, przedmioty umożliwiające masaż lub gimnastykę, sale dostosowane do aromaterapii, łóżka wodne, sale lustrzane, teatrzyki cieni i wiele innych. Każda sala będzie inaczej wyposażone i dostosowana do różnych potrzeb.

Zmysły są podstawowym elementem umożliwiającym poznanie świata i znacząco wpływają na proces uczenia się. Systematyczna stymulacja zwiększy aktywność i ciekawość chorego dziecka, ułatwi pokonanie lęku, poprawi orientację, zręczność oraz nauczy działania podstawowych praw fizyki. Aktywizuje ona także ośrodek równowagi i poprawia ogólną sprawność fizyczną. Normalizuje napięcie mięśni, poprawia koordynację wzrokowo- ruchową i wspomaga rozwój zręczności, szybkości i refleksu. Korzystając z sali doświadczania świata warto zadbać o radosną atmosferę i dobre samopoczucie dziecka. Dajmy mu swobodny wybór, którymi elementami chce się bawić, a którymi nie. Odwiedzający musi mieć czas na zapoznanie się z otoczeniem, więc nie poganiajmy naszej pociechy. Nigdy nie przerywajmy nagle sesji w sali. Powolne wyciszanie muzyki, rozjaśnianie świateł zapobiegnie zaskoczeniu dziecka i pozwoli pozostać w wyciszonym, skupionym stanie. Osoby niepełnosprawne powinny regularnie uczęszczać do sali doświadczania świata, tak aby mogli oni powtarzać i utrwalać nowe informacje, które napływają wówczas z każdej strony. Takie doświadczenia gwarantują zdobycie nowych umiejętności i poprawę wyników terapii.

Dowiedz się więcej i odwiedź liger.net.pl