Sesja zdjęciowa noworodków

Sesja zdjęciowa noworodków

paź 24, 2017

Na samym początku warto zaznaczyć, że sesję taką musimy zarezerwować, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu. Termin porodu jest bowiem datą orientacyjną, przez co nie da się zawsze dokładnie umówić na sesję. Gdy już powitamy malucha na świecie, trzeba skontaktować się z fotografem i ustalić dokładną datę i godzinę sesji. Istotne jest, by wybrać dobrego specjalistę i osobę, której pomysły są nietuzinkowe. Każdy z nas chce mieć zdjęcia oryginalne, dlatego tak ważny jest wybór fotografa. Zazwyczaj osoby, które wykonują sesje zdjęciowe maluchom, mają odpowiednie podejście do dzieci.

Gdy zbliża się termin sesji zdjęciowej, powinniśmy pomyśleć o wszystkich przygotowaniach. Istotne jest również szczegółowe zapoznanie się z uwagami fotografa. Co do pomysłów odnośnie wykonywanych zdjęć – warto tę rolę pozostawić w pełni fotografowi. Jest to osoba doświadczona, zapewne należy do grona pasjonatów fotografii dziecięcej. Pomysły, jakie posiada fotograf na przeprowadzenie naszej sesji, na pewno dadzą zamierzony efekt. Dobrze by było, żeby dzień sesji zdjęciowej był wolny od wszelkich innych wydarzeń. Nie powinniśmy się spieszyć na sesji – może to wywołać stres u malucha.

Przebieg sesji noworodkowej

W dzisiejszych czasach, fotografowie mają różne pomysły i wizje na przeprowadzenie sesji zdjęciowej. Robienie zdjęć dzieciom jest zajęciem raczej przyjemnym. Dlatego i my nie powinniśmy się stresować przebiegiem sesji zdjęciowej. Reakcje naszego dziecka na to wydarzenie mogą być naprawdę różne, jednak w znacznej większości, dzieci da się namówić do współpracy J.  Fotograf powoli przeprowadza kolejne etapy sesji zdjęciowej, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły. Dzieci przebierane są najczęściej przez rodziców. Jednak warto przypomnieć, że maluszki fotografowane są najczęściej nago. Dlatego wystarczy zmienić aranżację planu zdjęciowego, założyć dziecku czapeczkę, zawinąć w kocyk i nowe ujęcie gotowe.

Podczas sesji zdjęciowej, zadaniem rodziców jest pilnowanie, by maluszek był zabezpieczony przed przykrą niespodzianką. Jako że noworodki są fotografowane najczęściej nago, nieraz możemy mieć do czynienia z ‘wpadką’ na planie zdjęciowym. Fotograf zawsze więc radzi rodzicom, by przynosili ze sobą pieluszki, pampersy, mokre chusteczki oraz różne inne akcesoria, które pomogą zadbać o higienę dziecka podczas sesji. Przebieg sesji zdjęciowej dla maluszka, musi odbyć się w jak najbardziej bezpieczny sposób. Ważne jest więc, by temperatura pomieszczenia była nieco wyższa niż zazwyczaj, ze względu na nagość dziecka.

Niekiedy fotografuje się dzieci razem z rodzicami, jednak sesje rodzinne to odrębna gałąź fotografii. Sesje zdjęciowe, należące do typowo dziecięcych i noworodkowych, są zadaniem dla osób, które przede wszystkim lubią dzieci. Fotograf noworodkowy codziennie fotografuje inną grupę dzieci, więc na pewno jest przyzwyczajony do ewentualnych płaczów, sprzeciwów dzieci i niepokoju rodziców. Trzeba jednak postępować zgodnie z zaleceniami fotografa. Rodzice zawsze są obecni podczas takiej sesji zdjęciowej, gdyż maluszki muszą widzieć blisko mamę i tatę – najczęściej dlatego, by nie wywoływać płaczu.

Dzieci podczas sesji zdjęciowej są podnoszone, przytulane i karmione przez rodziców, dlatego nie ma co się martwić o dziecko w trakcie sesji. Fotografowie, przyzwyczajeni do humorków małych dzieci, przeprowadzają każdą sesje w spokojnej atmosferze, by pozwolić dziecku na rozluźnienie i zapoznanie się z nowym miejscem. Z sesji zdjęciowych dla noworodków korzysta coraz więcej par. jest to doskonała okazja by upamiętnić dziecko w jego pierwszych dniach życia.

Artykuł powstał przy współpracy z wpieluszce.pl