Sprzątanie mieszkania po zbieraczach

Sprzątanie mieszkania po zbieraczach

lis 16, 2020

Zbieractwo to trudny i niepokojący nawyk, który u wielu osób przekształca się z potrzeby gromadzenia tzw. „przydasiów” w poważny problem, w wyniku którego całe mieszkanie staje się zagracone, brudne i niezdatne do użytku. Zbieracze są w stanie żyć w swoich zanieczyszczonych i zaniedbanych mieszkaniach przez wiele lat, ale gdy przychodzi czasu uprzątnięcia po nich lokalu, przyszli właściciele mają przed sobą ogromne wyzwanie. Jak zabrać się za sprzątanie mieszkania po zbieraczach i o czym warto pamiętać, planując takie przedsięwzięcie?

Problem zbieractwa – dlaczego gromadzimy rzeczy zbędne i śmieci?

Istnieje ogromna różnica pomiędzy hobbystycznym zbieraniem i kolekcjonowaniem przedmiotów, a wymykającym się spod kontroli zbieractwem wszystkiego, co trafi w nasze ręce. Kolekcjonerzy traktują swoje nowe nabytki doskonale, zabezpieczając je przed zniszczeniem, wystawiając w eleganckich gablotach, doglądając, odkurzając i pielęgnując każdy najdrobniejszy szczegół. Zbieracze podchodzą do kolekcjonowania zupełnie odwrotnie – w ich domach gromadzą się śmieci, zbędne graty i różnego rodzaju przedmioty, które nie mają własnego miejsca, celu i zastosowania. Zagracają mieszkanie, generując bałagan, a z czasem przytłaczając całą przestrzeń, co sprzyja pojawianiu się owadów, pleśni, smrodu, a nawet gryzoni. U zbieraczy gromadzą się kartony, zebrane puszki, stare i nieużywane sprzęty oraz wszystko, co są w stanie znaleźć na śmietniku.

Zbieracze nie muszą być osobami bezdomnymi czy ubogimi – to często osoby mające własne mieszkanie i kąt, ale także mające problem z potrzebą zbierania wszystkiego, co wpadnie w ich ręce.

Jak wygląda mieszkanie zbieracza?

Jeśli w Twojej okolicy mieszka zbieracz, prawdopodobnie każdy sąsiad ma tego pełną świadomość. Mieszkania takich osób będą rozpoznawalne z daleka – brudne i zaniedbane okna, brudne ślady pod drzwiami wejściowymi, smród unoszący się na klatce schodowej gdy tylko zbieracz otworzy drzwi do mieszkania. Takich przypadków jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Wnętrze mieszkania zbieracza jest jednak w jeszcze gorszym stanie. Z dużym prawdopodobieństwem lokal nie był nigdy remontowany, sprzątanie nie jest tam nigdy priorytetem, a zbieractwo przytłacza wszystkie pomieszczenia i można zastanawiać się jedynie jak osoby takie są w ogóle w stanie mieszkać w swoim bałaganie.

Co można znaleźć w mieszkaniu typowego zbieracza? Wiele zależy od rzeczy, które zdecyduje się „kolekcjonować” oraz czasu, od jakiego to robi. Początkujący zbieracze mogą nie wywoływać żadnych podejrzeń – w ich domach będzie nieco więcej gratów i śmieci, ale to nic, czego nie da się uprzątnąć. Im problem zbieractwa trwa dłużej i staje się bardziej zaawansowany, mieszkanie zaczyna przypominać melinę – stare wyposażenie, wszędzie stojące brudne kartony, stare meble, śmieci, drobiazgi, ubrania. Problem, który mógł być początkowo ukrywany w piwnicy czy na strychu sprawia, że obca osoba wchodząca do mieszkania nie miałaby pojęcia gdzie znaleźć łóżko, kuchnię lub kanapę. Na nawykach zbieraczy cierpią bezpośrednio sąsiedzi, osoby które muszą odwiedzać mieszkanie (np. kominiarz czy elektryk), a także rodzina – jeśli zbieracz umrze lub konieczna będzie jego eksmisja z mieszkania, doprowadzenie lokalu do porządku może wymagać więcej, niż tylko gruntownego remontu.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne usługi firmy sprzątającej?

Chcąc doprowadzić mieszkanie po zbieraczach do porządku warto w pierwszej kolejności przeprowadzić jego gruntowne sprzątanie i dezynfekcję. Zlecając działania profesjonalnej firmie sprzątającej nie tylko unikasz konieczności samodzielnego poruszania się pomiędzy wszystkimi śmieciami i gratami kumulującymi się w mieszkaniu, ale też zmniejszasz swoje ryzyko ekspozycji na różnego rodzaju nieczystości, grzyby, bakterie, duszące zapachy i chemikalia, które mogły pojawić się w mieszkaniu w wyniku zbieractwa. Profesjonalna firma będzie pracowała w kombinezonach, wynosząc w pierwszej kolejności wszystkie największe śmieci, kartony i gabaryty (przekazywane bezpośrednio do kontenera i utylizacji), a następnie przystąpi do pełnej dezynfekcji i oczyszczania pomieszczenia. W procesie takim można odkryć, czy mieszkanie wymaga rzeczywiście gruntownego remontu, czy jedynie odświeżenia i odmalowania – może zdarzyć się, że mieszkanie wyglądające z zewnątrz na nie do odzyskania w rzeczywistości będzie wymagało jedynie ozonowania, dezynfekcji i świeżej farby na ścianach.

 Jedną z firm, która oferuje profesjonalne sprzątanie po zbieractwie jest Vector. Swoje usługi oferuje m.in. na terenie Łodzi, ale prężnie działa także w innych miejscowościach Polski.

 

Telefon: 725 392 578