kw. 19, 2024
Alkoholizm już dawno został uznany za chorobę, która coraz częściej dotyka społeczeństwo i to w różnych jego warstwach. Niestety wciąż trudno przekonać część osób, iż jest to choroba, a nie tylko i wyłącznie wybór pacjenta. O ile od świadomego wyboru się zaczyna, bo dana osoba na własną rękę sięga po alkohol, o tyle to, co dzieje się później nie zawsze uzależnione jest od w pełni świadomego, trzeźwego i racjonalnego wyboru. W grę wchodzą również predyspozycje, presja otoczenia, chęć zaimponowania innym, by wkupić się w kręgi danej grupy. Chęć przypodobania się i złudnego poczucia, że jeśli wszyscy, którzy naokoło mnie piją są tak szczęśliwi, to i ja takim bądź taką też będę.
Jakie są etapy wyjścia z alkoholizmu?
Leczenie skupia się zatem na kilku etapach, a na każdy z nich składa się wiele elementów. I nie da się nie zauważyć tego, że jest to proces długi, trudny, a alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Wyjście z uzależnienia czyni kogoś zdrowym, ale wciąż mogącym ponownie wpaść w nałóg, co udowadniają doświadczenia, statystyki i badania.
Alkoholizm Irlandia jawi się nieco inaczej u konkretnych grup osób, a właściwie sfer społeczeństwa. Choć pierwotnie kojarzony jest z biedotą i ludźmi, o kolokwialnie nazywanej, słabej psychice, to dotyka również najbogatszych, pozornie szczęśliwych, którym niczego w życiu nie brakuje. Najniższa klasa, w której znajdujemy między innymi bezdomnych uzależnia się od każdego „płynu”, w którym zawiera się alkohol. Spożywany jest zatem czysty etanol, a w skrajnych wypadkach uzależnieni potrafią dopuścić się wypijania nawet detergentów, w których znajdują choć odrobinę alkoholu. I niestety widmo utraty zdrowia, a nawet życia nie jest w stanie odwieść ich od tego pomysłu.
Skutki alkoholizmu dla organizmu
Etanol powoduje spustoszenie w organizmie. Pod względem fizjologicznym organizm zaczyna się do niego przyzwyczajać, stąd nietrudno o zespół odstawienia. Objawy bardzo nieprzyjemne i niosące ze sobą poważne konsekwencje. Odmiennie uzależnienie wygląda w najwyższych sferach. Pośród ludzi, u których wypijanie alkoholu do obiadu czy kolacji widziane jest, jako coś całkowicie normalnego. To dlatego wbrew pozorom, w tym wypadku rozpoznanie uzależnienia, jego przyczyn i późniejsze leczenia staje się dość trudne.
Sprawdź, co jeszcze może powodować nadużywanie alkoholu: Jakie choroby może wywoływać nadużywanie alkoholu?
Skuteczna terapia?
Pewne jest natomiast, że niezależnie od grupy, do której przynależy pacjent, jego środowiska, w jakim się wychowywał i w jakim żyje, leczenie opiera się na działaniach względem całego organizmu, jak i psychiki. Niezbędnym etapem jest odtruwanie, które ma na celu minimalizować skutki występowania zespołu odstawienia, a także jednoczesna terapia, która przede wszystkim działa na psychikę. Tutaj rolę odgrywają psycholodzy, terapeuci zajęciowi oraz terapeuci uzależnień. Polecamy zapoznać się z informacjami przede wszystkim tym osobom, które mają bliskich zmagających się z alkoholizmem.
Czego potrzebuje alkoholik w swojej terapii?
Co ważne, wyzdrowienie nie jest możliwe, jeśli pacjent nie wykazuje chęci do współpracy i zarzeka się, że nie ma żadnego problemu. Tylko przy własnej woli można poddać się leczeniu, które będzie skuteczne i efektywne. W nielicznych przypadkach dochodzi do wysłania pacjenta na przymusowe leczenie, zgodnie z wyrokiem sądu. Na co dzień jednak terapeuci pracują przede wszystkim z tymi, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego funkcjonowania.