Wszystkie mieszkania w okolicach Wrocławia są drogie? Sprawdzamy to!

Wszystkie mieszkania w okolicach Wrocławia są drogie? Sprawdzamy to!

lip 3, 2019

Kiedy szukamy mieszkania dla siebie szybko możemy dojść do wniosku, że nieruchomości są bardzo drogie. Jest to zdecydowanie prawda – od kilku lat w całej Polsce ceny mieszkań i domów idą w górę. Jednak czy da się znaleźć coś w sensownej cenie? Sprawdźmy!

Rynek mieszkaniowy w okolicach Wrocławia

Wrocław słynie z tego, że ma wysoką jakość warunków mieszkaniowych i cały czas się rozwija. Rzeczywiście łatwo zaobserwować, że w okolicach Wrocławia jest wiele inwestycji. Budują się zarówno domy i osiedla skierowane do sektora prywatnego, jak i przestrzeń publiczna i powierzchnie biurowe. Według rankingu stworzonego przez RynekPierwotny.pl we Wrocławiu na jedną osobę przypada 34,9 metra kwadratowego mieszkania i 501 mieszkań na 1000 osób.

Pomimo tego, że rynek wydaje się nasycony, to cały czas jest napędzany przez inwestorów. Mieszkania na wynajem to wciąż świetna opcja zarobkowania. Do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdża wiele osób szukających pracy i lepszych zarobków, które wynajmują mieszkania. To też bardzo ważny ośrodek akademicki, a studenci muszą gdzieś mieszkać. Nie ma więc problemu ze zbytem mieszkań.

Dodatkowo cały czas rosną ceny materiałów budowlanych i gruntów. Co więcej brakuje chętnych do pracy na budowach, więc firmy pobierają coraz wyższe opłaty za swoją pracę.

Duży popyt i rosnące ceny przekładają się na koszt nowego mieszkania. W ostatnim czasie ceny nieruchomości we Wrocławiu wzrosły o 13%. A eksperci cały czas spodziewają się dalszych wzrostów cen.

Czy zakup mieszkania się opłaca?

Wiele osób zastanawia się czy przy dzisiejszych cenach nieruchomości opłaca się je kupować. Najprostsza odpowiedź brzmi: tak. Obecne stopy procentowe sprawiają, że oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji, co oznacza, że nie zarabiają one dla nas. Jednocześnie powoduje to, że oprocentowanie kredytów jest zdecydowanie korzystniejsze. Opłaca się więc brać kredyty. Zwłaszcza kiedy przeznaczamy go na nieruchomość, której cena cały czas rośnie.

Jednocześnie w obecnej sytuacji rynkowej miesięczna rata kredytu plus opłaty może wynosić tyle samo co nasze miesięczne opłaty za najem. Zwłaszcza, że szacuje się, że wynajem pokoju we Wrocławiu to koszt średnio 800 zł. Całe mieszkanie jest zdecydowanie droższe. Po latach spłacając kredyt mamy swój dom na własność. Płacąc za najem nie mamy nic.

mieszkanie pod wrocławiem

Tańsze mieszkania pod Wrocławiem

Nie jesteśmy jednak skazani na zakup najdroższych nieruchomości. Większość osób poszukujących mieszkań szybko orientuje się, że lepszą decyzją jest zakup większego mieszkania lub domu. Wtedy ceny za metr kwadratowy są znacznie niższe, a mieszkanie ma dużo większy potencjał – często może być to miejsce w którym spędzimy całe życie. Warto więc zdecydować się na nieco większy kredyt. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na Mieszkanie z ogródkiem pod Wrocławiem. Zawsze w centrum miasta ceny są znacznie wyższe, chociaż warunki mieszkaniowe są słabsze- zazwyczaj jest głośno, powietrze jest przepełnione spalinami, a mieszkania są mniejsze. Jednak studenci i tak wynajmą takie mieszkania, więc ceny są wysokie. Lepiej jest zdecydować się na dom pod Wrocławiem, który będzie znacznie tańszy i będzie oferował lepsze warunki mieszkaniowe.

Szczególnie wyróżnia się tu Kiełczów i Lawendowa Aleja. To inwestycja położona zaledwie 10 kilometrów od serca Wrocławia i 4 kilometry od centrum handlowego Korona. Ceny tam są zdecydowanie niższe, warunki do życia są świetne, a do centrum możemy dojechać w zaledwie kilka minut.