Wygodne poduszki – jak dobrać właściwą?

Wygodne poduszki – jak dobrać właściwą?

mar 18, 2020

Wygodna poduszka jest niezbędna, jeśli chcesz dobrze się wyspać i wstać bez bólu karku czy kręgosłupa. Zależnie od pozycji w jakiej śpisz, poduszka powinna zapewniać odpowiednie wsparcie dla głowy i ułatwić Ci spokojne zasypianie.

Na jakiej podstawie decydować jednak która poduszka będzie najlepsza? Podpowiadamy.

Twardość poduszki ma znaczenie

Dla zdrowego i wygodnego snu niezbędne jest znalezienie poduszki, która będzie odpowiednio wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa w pozycji, w której sypiasz najczęściej. Wiele osób nie zwraca na to większej uwagi, ale jeśli w nocy śpisz najczęściej na boku potrzebujesz zupełnie innej poduszki, niż osoba śpiąca na brzuchu czy na plecach.

To właśnie z powodu źle dopasowanej twardości poduszki możesz czuć rano napięcie mięśni szyi czy bóle kręgosłupa – Twoja pozycja do spania nie musi być nieprawidłowa, ale poduszka z dużym prawdopodobieństwem nie jest do niej dopasowana.

kobieta śpi w łóżkuJak wybierać? Jeśli sypiasz najczęściej na boku, poduszka powinna wypełniać przestrzeń pomiędzy Twoim policzkiem a materacem i być na tyle twarda, by głowa nie zapadała się bezwiednie w poduszkę w trakcie snu. Najczęściej poleca się więc poduszki nieco wyższe, które możesz ułożyć swobodnie w okolicach karku, a najlepiej specjalne poduszki profilowane z dodatkowym wałkiem wspierającym odcinek szyjny kręgosłupa.

Zupełnym przeciwieństwem będzie poduszka dla osób śpiących na brzuchu. Pozycja ta jest sama w sobie najmniej bezpieczna dla kręgosłupa, ale jeśli najwygodniej Ci się w niej zasypia, wybierz poduszkę płaską, która nie będzie dodatkowo nadwyrężała kręgów szyjnych. Do spania na plecach poleca się poduszki średnio twarde, stosunkowo niskie, układające się zgodnie z naturalnym ułożeniem kręgosłupa.

Wypełnienie poduszki a jej twardość i higiena

Kupując poduszkę z łatwością sprawdzisz materiał, z jakiego została wykonana oraz wkład, jakim została wypełniona. Na ich podstawie ocenisz nie tylko twardość i elastyczność samego wkładu, ale też łatwość zachowania poduszki w czystości. Unikaj poduszek pokrytych sztucznym, nie oddychającym materiałem wypełnionych wkładem tracącym elastyczność po pierwszym praniu. W dobrą poduszkę trzeba nieco zainwestować.

Poduszki wypełnione puchem lub pierzem są jednymi z najlepszych, ale i najdroższych propozycji na rynku. Naturalne wypełnienie jest wyjątkowo lekkie, przewiewne, dobrze utrzymuje ciepło i zachowuje higienę. Naturalny puch doskonale dopasowuje się też do krzywizny ciała, dzięki czemu poduszka może być wsparciem dla kręgosłupa w każdej pozycji.

Poduszki piankowe mogą być wypełnione pianką poliuretanową, która zapewni dużą sprężystość i miękkość poduszki. Rozwiązanie takie dobrze dopasowuje się do kształtu szyi i głowy, ale sama poduszka jest miękka i może okazać się niewygodna np. przy spaniu na plecach. Innym wariantem pianki są pianki wysokoelastyczne, które pomimo sprężystości szybko wracają do pozycji wyjściowej i dzięki temu są wykorzystywane także przy produkcji poduszek ortopedycznych.

Poduszki syntetyczne z wypełnieniem sztucznym są najtańsze, ale przy dobrym dopasowaniu twardości wcale nie najgorsze. To poduszki antyalergiczne, miękkie i trwałe, dzięki czemu są dobrą alternatywą dla poduszek z wkładem naturalnym. Zwróć uwagę, że im więcej wypełnienia, tym wyższa będzie poduszka – kieruj się zasadami dobierania poduszki do pozycji spania, bo poduszka syntetyczna może być odpowiednia dla każdego.

Poduszka na lata – dobrze dobrana, ale i zadbana

Kupując wygodną poduszkę i kierując się wymienionymi wyżej zasadami nie możesz liczyć, że poduszka samoistnie pozostanie w dobrym stanie na długie lata.

O poduszki i cały zestaw pościeli do sypialni należy odpowiednio zadbać, pamiętając o regularnym wietrzeniu, praniu oraz strzepywaniu poduszek w celu przywrócenia naturalnej sprężystości wypełnienia.

poduszki i pościel

Jeśli zaniedbasz te kroki, wkład w poduszce może zacząć się zbijać i nawet pianka z czasem straci swoją zdolność do odkształcania się i powracania do swojego pierwotnego stanu.

Pamiętaj też o wietrzeniu poduszek, a jeśli to możliwe, ich regularnym praniu lub oddawaniu do czyszczenia w pralni.

Dlaczego to takie ważne? Wygodny sen wynika nie tylko z wygodnej pozycji do spania, ale i higienicznych warunków w łóżku. Poduszka, która każdej nocy wchłania pot i różne płyny wymaga od czasu do czasu odświeżenia.


Wszystkie akcesoria i produkty, które wpłyną na jakość Twojego snu znajdziesz w sklepie internetowym wszystkodospania.pl