wrz 8, 2021
Ryzyko wybuchu pożaru istnieje w praktycznie każdym pomieszczeniu zamkniętym.
System Sygnalizacji Pożaru — niezbędne informacje
Warto więc zyskać niezbędną wiedzę na temat Systemy Sygnalizacji Pożaru, która może uchronić przed tragedią. Czym jest SSP? Gdzie najlepiej stosować ten system oraz z jakich elementów się składa?
Czym jest System Sygnalizacji Pożarowej
System Sygnalizacji Pożarowej w skrócie SSP. Jest to zbiór elementów tworzących instalacje, wykrywającą pożary, która minimalizuje skutki rozprzestrzenienia się ognia, a następnie zawiadamia najbliższą jednostkę straży pożarnej.
SSP oprócz wszczynania alarmu i zawiadomienia pomocy, zajmuje się także zmniejszeniem ryzyka wystąpienia pożaru oraz zredukowaniu płomieni, gdy dojdzie już do zapłonu.
System wspiera również sprawną ewakuację ludzi w trakcie pożaru. Dodatkowo utrzymuje komunikacje i współpracuje z innymi systemami, aby zminimalizować skutki pożaru.
Gdzie się stosuje System Sygnalizacji Pożarowej
Obecnie montowanie tego systemu to jest konieczność, we wszystkich obiektach, w których może istnieć zagrożenie pożarowe. Są to np. obiekty mieszkalne, komercyjne, czy użytku publicznego.
Osoby prywatne w celu zadbania o bezpieczeństwa własne i swoich bliskich powinny zastosować SSP w domu. Współcześnie istnieje mnóstwo rozwiązań, które umożliwią dostosowanie czujników do designu domu.
Jednak najczęściej z czujniki możemy spotkać się w miejscach, przez które przewija się codziennie mnóstwo osób, są to m.in.: obiekty biurowe, handlowe, przemysłowe, usługowe, czy komunikacyjne. W niektórych z tych obiektów zamontowanie SSP jest z góry nakazane przez prawo.
Z czego składa się System Sygnalizacji Pożaru
System Sygnalizacji Pożaru to skomplikowany mechanizm, który składa się z wielu współgrających, ze sobą elementów, do najwyższych z nich wyróżniamy:
- Centrala – główny element systemu, gromadzi i analizuje wszystkie inne dane, które pochodzą z pozostałych podzespołów.
- Czujki – detektory pobierające informacje o zagrożeniu, w tym czujki: optyczne dymu, jonizacyjne, temperatury, czujki płomienia, czujki liniowe, czujki zasysające powietrze, multisensorowe
- Ręczne ostrzegacze pożarowe – odpowiednio oznakowane przyciski wywołujące alarm.
- Sygnalizatory – urządzenia alarmowe jak np. syreny, które sygnalizują alarm dźwiękiem, światłem.
- Elementy sterowania i monitorowania – odpowiedzialne za pracę urządzeń peryferyjnych jak: klapy oddymiające, odcinające, urządzenia gaszące, urządzenia niebezpieczne, mogące rozprzestrzeniać pożar.
Kiedy montaż Systemu Sygnalizacji Pożaru jest obowiązkowy
W niektórych miejscach istnieje dodatkowe ryzyko wystąpienia pożaru, wówczas osoby odpowiedzialne za takie obiekty są zmuszone prawnie do zainstalowania Systemu Sygnalizacji Pożarowej.
Do miejsc, w których instalacja SSP jest obowiązkowa, można zaliczyć:
- Obiekty handlowe i wystawowe – w przypadku jednej kondygnacji o powierzchni strefy pożarowej ponad 5000 metrów kwadratowych, natomiast dla wielu kondygnacji o powierzchni 2500 metrów kwadratowych.
- Garaże podziemne o powierzchni strefy pożarowej ponad 1500 metrów kwadratowych lub te z co najmniej jedną podziemną kondygnacją.
- Budynki z obiektami gastronomicznymi, które posiadają ponad 300 miejsc.
- Kina, które mają ponad 600 miejsc.
- Teatry, które mają ponad 300 miejsc.
- Hale widowiskowe i sportowe, które mają ponad 1500 miejsc.
- Szpitale, a także sanatoria, które mają ponad 200 łóżek.
- Szpitale psychiatryczne, które mają ponad 100 łóżek.
- Domy pomocy społecznej, a także ośrodki rehabilitujące osoby niepełnosprawne, które mają ponad 100 łóżek.
- Obiekty zamieszkania zbiorowego, które mają ponad 50 miejsc noclegowych.
- Budynki użyteczności publicznej mające status wysokich i wysokościowych.
- Dworce, porty, z których jednocześnie korzysta ponad 500 osób
- Podziemne stacje kolejowe i metra.
- Urzędy i ogólnie organy administracji rządowej.
- Zakłady pracy, które zatrudniają więcej niż 100 osób niepełnosprawnych
- Centra odpowiedzialne za przetwarzanie danych mające zasięg. Wojewódzki i krajowy.
- Centrale telefoniczne przy pojemności 10 000 numerów lub tranzytowe o pojemności od 5000 do 10 000 numerów mające znaczenie miejscowe, lub regionalne.
- Obiekty muzealne i zabytki określone przez Generalnego Konserwatora Zabytków z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej
- Archiwa wskazane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
- Biblioteki gromadzące narodowe zasoby biblioteczne
Elektroniczne Systemy Przeciwpożarowe
Obecnie najskuteczniejszym systemem ochrony i reagowania przeciw pożarowego jest Elektroniczny System Przeciwpożarowy. Gwarantuje on natychmiastowe uruchomienie alarmu przeciwpożarowego, zawiadomienie odpowiednich służb oraz minimalizacje skutków rozprzestrzenienia się ognia.
Najlepszym miejscem, gdzie warto zamówić jeden z najlepszych Elektronicznych Systemów Przeciwpożarowych, jest doświadczona firma Innex. Dzięki pracy i umiejętnością specjalistów spółka zapewni idealnie dopasowanie systemu przeciwpożarowego do pomieszczenia, a wykwalifikowani pracownicy zadbają o szybki i porządny montaż.
Odpowiedni system SSP jest niezbędny w każdym pomieszczeniu, którego właściciel szanuje sobie spokój i bezpieczeństwo. Niejednokrotnie dobrze zamontowany i zaprojektowany system uratuje nie tylko dobra materialne, ale i życie wielu ludzi.