maj 23, 2018
Lato zbliża się już wielkimi krokami, a wraz z nim okres urlopów i wyjazdów. Pozostawienie domu bez jakiejkolwiek opieki na kilka dni, a nawet tygodni to niestety doskonała okazja dla włamywaczy – czy wiesz, co dzieje się w okolicy gdy wyjedziesz opalać się nad morzem? Pozostawienie zapalonych świateł czy prośba o popilnowanie domu przez sąsiada to dobre rozwiązania, choć dla wprawionych włamywaczy nie stanowią one większego problemu. Co zrobić, gdy nikt z rodziny nie może pozostać w domu i pilnować go całodobowo? Postaw na odpowiednie zabezpieczenia i … monitoring!
Wzmocnienie domu to podstawa
Chcąc zapewnić sobie i swojej własności należyte bezpieczeństwo i ochronę, pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien. Dane udostępniane corocznie przez policję pokazują, że zdecydowana większość włamań do domów następuje przez okna. Z mieszkaniami jest w tej kwestii oczywiście trudniej, ale te na pierwszym piętrze czy parterze też powinny zostać uznane jako dość ryzykowne położenie. Nieuważni domownicy często pozostawiają okna otwarte lub uchylone – to pierwszy błąd kuszący rabusiów do włamania. Niestety, nawet to nie zawsze skutkuje – niektóre, szczególnie starsze okna można łatwo wyważyć, a w ostateczności wybić szybę. Na rynku pojawiają się dziś coraz częściej specjalnie wzmocnione okna antywłamaniowe, o których warto pomyśleć projektując bezpieczny dom.
Drugim istotnym w kontekście bezpieczeństwa domu elementem są drzwi wejściowe. Ważne jest, by wysoki poziom bezpieczeństwa obejmował nie tylko wytrzymałe zamki, ale i mocny materiał użyty do wykonania drzwi. Na co zwrócić uwagę? Dobrej jakości drzwi mają w środku pręty z hartowanej stali i wielopunktowy zamek, który blokuje drzwi nie tylko na wysokości klamki, ale i w podłodze lub górnej części ościeżnicy. Warto pamiętać też, że w przypadku domów jednorodzinnych drzwi główne to nie jedyna droga wejścia do domu – warto pomyśleć o solidnym zabezpieczeniu piwnicy czy wejścia do garażu oraz drzwi ogrodowych.
Nowoczesne technologie na ratunek
Monitoring w domach do niedawna należał jeszcze do rzadkości, jednak dziś stawia na niego coraz większa ilość właścicieli prywatnych posesji a nawet część mieszkańców bloków. Systemy monitoringu umożliwiają kontrolowanie okolicy domu oraz jego wnętrza, dzięki czemu nawet w przypadku włamania możliwe będzie zidentyfikowanie rabusiów i przekazanie materiału policji.
Czy jednak monitoring zabezpiecza mienie przed samym aktem kradzieży? W pewnym sensie tak, gdyż włamywacze z reguły dokładnie obserwują dom nawet przez kilka tygodni przed planowaną akcją. Widząc zamontowane na jego terenie kamery mogą zastanowić się dwa razy zanim zaplanują cokolwiek – włamywaczom zależy przecież na łatwej i szybkiej akcji! Montując monitoring warto pomyśleć więc o co najmniej jednej kamerze obserwującej podjazd i bramę wejściową na teren posesji, widoczną dla przechodzących obok domu osób. Warto rozważyć też zakup i zamontowanie na bramie informacji o tym, że teren jest monitorowany. Każda informacja o obecności monitoringu i bezpośredniej obserwacji to dodatkowa szansa na uniknięcie włamania. Na jaki monitoring w domu postawić?
Jakie kamery zamontować?
Na rynku dostępnych jest dziś wiele nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych zarówno do mniejszych, jak i większych domów. Aby mieć pewność, że system będzie działał prawidłowo i zostanie ustawiony w odpowiednich miejscach domu, montaż i dobór systemu warto pozostawić profesjonalnym firmom monitoringowym, takim jak obserwuj.com.
Myślisz o zabezpieczeniu swojej posiadłości i zainwestowaniu w monitoring? Sprawdź ofertę firmy Zuhab, która zajmuje się profesjonalnym montażem systemów zabezpieczeń. Szczegóły znajdziesz na stronie firmy – www.obserwuj.com.