paź 31, 2018
Coraz więcej młodych matek oraz ojców decyduje się na to, aby swoją pociechę nosić w chuście. Jest to rozwiązanie wygodne, bezpieczne i pozwalające na zbudowanie doskonałej więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Dlaczego jednak chusta do noszenia dziecka zdobywa coraz większą popularność? Dlaczego coraz więcej rodziców decyduje się właśnie na noszenie swojego potomka w chuście? Jakie są zalety takiego noszenia? Czy oprócz tworzenia się specjalnej więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, są jakieś inne zalety tej metody przemieszczania się z maluchem?
Jakie są zalety noszenia dziecka w chuście?
Przede wszystkim to, co najbardziej zachęca rodziców do rozpoczęcia przygody z noszeniem swojego dziecka w chuście to, właśnie więź, która w ten sposób się buduje. Dzięki chuście dziecko znajduje się bardzo blisko rodziców, czuje ich ciepło i czuje się dzięki temu bezpieczne. Dzięki chustom dzieci mają możliwość przebywania w bardzo zbliżonych warunkach do tych, które panują jeszcze w brzuchu mamy. Czują ciepło, bicie serca, powolne kołysanie. Zdecydowanie bardzo dobrze wpływa to na ich psychikę i pewność siebie.
Oprócz psychiki oraz pewności siebie, kangurowanie dziecka w chuście doskonale sprawdza się przy zachowaniu fizjologicznej pozycji dziecka. Jeżeli dziecko jest w chuście odpowiednio ułożone, ma podkulone plecy oraz podkurczone i rozchylone nóżki (mowa o niemowlęciu) to wspierany jest rozwój zarówno jego kręgosłupa, jak i bioder. W tym okresie jest to rozwój niezbędny dla dziecka. Warto zatem wspierać go właśnie za pomocą chusty – oczywiście trzeba jednak nauczyć się ją w odpowiedni sposób wiązać, aby dziecko było we właściwej pozycji.
Jakie zalety noszenia dziecka w chuście dostrzegają rodzice?
Oczywiście rozwój psychoruchowy dziecka, to nie jedyna zaleta, jaką można uzyskać nosząc je w chuście. Także sami rodzice z pewnością zadowoleni będą z posiadania chusty do noszenia dziecka. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to niezwykle wygodna opcja, która pozwala rodzicom na posiadanie obydwu rąk wolnych. Chusta zatem idealnie sprawdzi się na zakupach, a także wtedy, gdy trzeba trzymać coś w ręce.
Oprócz tego warto wspomnieć także o tym, że noszenie chusty przez rodzica nie jest dla niego niewygodne lub obciążające. Chusta wiązana jest w taki sposób, że trzyma się na obu ramionach, dzięki czemu ciężar jest rozłożony równomiernie. Dla kręgosłupa rodzica chusta jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż trzymanie dziecka w rękach. Warto także wiedzieć o tym, że noszone dziecko rozwija możliwości wytrzymałościowe rodzica, które wraz z wzrostem swojego potomka, jest w stanie podołać jego wadze. Dwulatek nie będzie aż tak ciężki, jeżeli będzie się go nosiło od niemowlęctwa.
Podsumowanie
Zaletami korzystania z chusty do noszenia dziecka, są zdecydowanie, wygoda, budowanie więzi z dzieckiem oraz odpowiedni rozwój psychofizyczny dziecka. Oczywiście należy pamiętać, że chustę trzeba wiązać w odpowiedni sposób tak, aby dziecko nie przylegało ściśle do rodzica i by rodzic cały czas był w stanie spojrzeć dziecku w twarz.
Oczywiście jednym z większych plusów takiego noszenia dziecka, jest także moda – obecnie coraz więcej osób decyduje się na chustę i z łatwością można na ulicy zobaczyć dużą ilość rodziców, którzy w ten sposób noszą swoje dzieci. A w grupie zdecydowanie jest raźniej!